Νίκη στο Λονδίνο με ηγέτη Παππά η Εθνική

2017-08-19T20:38:32+00:00 2017-08-19T20:48:55+00:00.

19/Aug/17 20:38

։ˉʏ / ŋˁā - ́Ցςϕ͉Ϡ(Eurokinissi Sports)

Στη σκιά της απουσίας του Γιάννη Αντετοκούνμπο η Εθνική νίκησε δύσκολα τους Βρετανούς στο Λονδίνο (84-88), με το Νίκο Παππά σε ηγετικό ρόλο και τον Μήτογλου “κλειδί” όταν οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στην τρίτη περίοδο.

Η ελλιπής Ελλάδα επικράτησε και στο δεύτερο φιλικό με τη Βρετανία στο Λονδίνο, έχοντας και αυτή τη φορά ηγέτη τον Παππά (22π.) που ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Κώστα Μίσσα, με τον Μήτογλου να δίνει πολύτιμες λύσεις στην τέταρτη περίοδο.

Η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο από το Ευρωμπάσκετ σίγουρα ήταν το χειρότερο νέο που θα μπορούσαν να μάθουν στην Εθνική, που είχε και τις απουσίες των Μπουρούση, Πρίντεζη και Παπαπέτρου, ωστόσο οι παρόντες, με μπροστάρη τον Παππά έδειξαν διάθεση και πήραν τη φιλική νίκη με την Βρετανία σε επίσημο φιλικό, μετά το προπονητικού χαρακτήρα που έγινε 24 ώρες νωρίτερα.

Ο Μήτογλου (10π.) ήταν “κλειδί” στην τελευταία περίοδο όταν οι γηπεδούχοι προηγούνταν και μαζί με τον Καλάθη (9π., 7ριμπ., 7ασ.), τον Σλούκα (11π.) και τον Παπαγιάννη (11π.) βοήθησαν τα μέγιστα απέναντι στους πονοκεφάλους που δημιούργησαν στην άμυνα Κλαρκ (23π.) και Ολασένι (20π.).

Πλέον η ελληνική ομάδα μπαίνει στην τελική ευθεία ενόψει Ευρωμπάσκετ, με τα τελευταία φιλικά στο Ακρόπολις στο ΟΑΚΑ (23-25/8) με Γεωργία, Ιταλία και Σερβία.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να αιφνιδιάσουν (13-9, 4′), ωστόσο ο Καλάθης βρήκε τις καλές συνεργασίες, με τον Μπόγρη, αλλά και τον Σλούκα για το 18-20 (8′), με την πρώτη περίοδο να κλείνει ισόπαλη (22-22).

Ο Κλαρκ ήταν ο κύριος πονοκέφαλος της ελληνικής άμυνας, με την ομάδα του Κώστα Μίσσα να βρίσκει από την πλευρά της επιθετική σταθερά στο Νίκο Παππά, που πέτυχε 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Ετσι η Ελλάδα έχτισε +7 (25-32, 13′), εκμεταλλευόμενη τον οίστρο του Παππά και τα ελεύθερα σουτ που προέκυπταν από καλή κυκλοφορία. Ετσι η διαφορά πήγε ξανά στους επτά (32-39, 15′), όμως ακολούθησε 8-0 των Βρετανών που πέρασαν μπροστά (40-39, 17′), με την “γαλανόλευκη” να κλείνει το ημίχρονο στο 44-46 δια χειρός Παππά.

Το δίδυμο Καλάθη-Παππά λειτούργησε πολύ καλά στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει το 51-58 (25′), αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και με επιμέρους 14-1 ως το 30′, έφτασαν στο υπέρ τους 65-59.

Το τάιμ άουτ πριν αρχίσει η τέταρτη περίοδος ήταν ευεργετικό και σε συνδυασμό με την είσοδο του Μήτογλου, το 65-59 οδήγησε σερί 11-0 (65-70, 33:30”)!

Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ήταν στον πόντο (72-73, 35′), με τον Μάντζαρη να δίνει ανάσα (72-76) και τον Παππά να κάνει το 74-80 (37′). Ο Ολασένι με βολές μείωσε σε 80-84 (38:30”), ενώ από μία τεχνική ποινή στον Σκουρτόπουλο κι ένα αντιαθλητικό του Παπανικολάου, ο Νέλσον μείωσε σε 83-84, με 24” να απομένουν!

Ο Σλούκας έκανε λάθος στην ελληνική επίθεση, αλλά ο Νέλσον δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαγιάννη, που κέρδισε φάουλ και με βολές έκανε το 83-86 (-6”).

Ο Λόρενς είχε 1/2 (84-86) και ο Παππάς με 2/2 δικές του διαμόρφωσε το τελικό 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-46, 65-59, 84-88.