Καβαλίερς: Νίκη με μεγάλο ρεκόρ του Τρίσταν Τόμπσον μετά τη συγγνώμη του κόουτς Μπιλάιν (Video)

2020-01-10T07:26:52+00:00 2020-01-10T07:28:09+00:00.

10/Jan/20 07:26

Οι Καβαλίερς έκλεισαν ένα φορτισμένο διήμερο με τη συγγνώμη του κόουτς Μπιλάιν προς τους παίκτες του και τον Τρίσταν Τόμπσον να πετυχαίνει μεγάλο ρεκόρ στη νίκη με 115-112 επί των Πίστονς στην παράταση!

Ο κόουτς Μπιλάιν αποκάλεσε (άθελα του όπως υποστήριξε) τους παίκτες του “ένα τσούρμο κακοποιούς”, ατάκα που προκάλεσε σοκ στους περισσότερους και ειδικά στους Αφροαμερικανούς, αλλά αργότερα ζήτησε συγγνώμη που έγινε αποδεκτή από τους παίκτες τους κατανοώντας πως ακριβώς ειπώθηκε.

Στο γήπεδο αντέδρασαν ανάλογα: “Μας έδωσε κίνητρο”, είπε ο Τρίσταν Τόμπσον με τον Καναδό σέντερ να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας με 35 πόντους (15/19 δίποντα) ενώ πρόσθεσε 14 ριμπάουντ και τον Κέβιν Λοβ να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο στην παράταση που έδωσε το προβάδισμα με τρεις πόντους που ήταν και οι καθοριστικοί!

Ο Ντέρικ Ρόουζ είχε μία ευκαιρία στην κανονική περίοδο για να δώσει στους γηπεδούχους Πίστονς (χωρίς Γκρίφιν, Κέναρντ) τη νίκη, αλλά και να ισοφαρίσει εκ νέου στην παράταση με τρίποντο, αλλά το καλό του σουτ δεν βρήκε στόχο. Έτσι έμεινε 27 πόντους, ενώ ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 28 και 23 ριμπάουντ.

Ο Ντάριους Γκάρλαντ μέτρησε 20 για τους Καβαλίερς που βρίσκονται στο 11-27 μακριά και πάλι από τα πλέι οφ της Ανατολής, ενώ οι Πίστονς έπεσαν στο 14-25 και στη 10η θέση αλλά με μεγάλη απόσταση 4,5 νικών από τους όγδοους Νετς.