Μπακς: “Σβηστό” νταμπλ νταμπλ ο Γιάννης, άνετο πέρασμα από το Σακραμέντο (Video)

2020-01-11T07:41:27+00:00 2020-01-11T12:06:38+00:00.

11/Jan/20 07:41

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε την πιο “σβηστή” βραδιά του φέτος στο ΝΒΑ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Μπακς να κάνουν ένα άνετο πέρασμα από το Σακραμέντο με 127-106!

Ο Γιάννης είχε μόλις 13 πόντους (και 10 ριμπάουντ) το οποίο δημιούργησε τη μικρότερη φετινή του επίδοση ενώ πήρε μόλις εννιά προσπάθειες (4/9 σουτ, 4/8 βολές) σε 28 λεπτά συμμετοχής, ενώ μοίρασε και πέντε ασίστ.

Δεν είχε ρυθμό γενικά, φορτώθηκε με φάουλ νωρίς (τρία από τα τέσσερα στο πρώτο ημίχρονο) και παραδόξως δεν έπαιξε ρόλο στη νίκη των Μπακς, αλλά αυτό δεν νομίζουμε καν να τον ενοχλεί αφού πάντα νοιάζεται για την ομάδα του. Περνάει πάντως μία μικρή περίοδο κάμψης καθώς ήταν το έβδομο ματς στα τελευταία 11 των Μπακς που δεν ηγείται στο σκοράρισμα.

Η ομάδα του πάντως έκανε μία χαρά τη δουλίτσα της. Ο Κρις Μίντλετον διέπρεψε με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ (9/12), ενώ ο Έρικ Μπλέντσο στάθηκε στο πλευρό του με 24 πόντους.

Ήρθαν κι άλλοι παίκτες δίπλα τους να συνδράμουν με τον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο να πετυχαίνει ρεκόρ σεζόν με 18 πόντους και τον Στέρλινγκ Μπράουν να κάνει νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Μπακς ανέβηκαν το 34-6 και κρατάνε σταθερά το προβάδισμα σε ολόκληρο το ΝΒΑ. Είναι αλήθεια πάντως πως οι Κινγκς τους έβαλαν εμπόδια παίρνοντας το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο.

Με ένα σκορ όμως 20-3 με τον Μίντλετον να βάζει επτά πόντους, οι Μπακς ξέφυγαν και δεν απειλήθηκαν ξανά.

Ο ΝτεΆαρον Φοξ είχε 19 πόντους και 10 ασίστ ενώ παραλίγο να κάνει τριπλ ντραμπλ προσθέτοντας εννιά ριμπάουντ. Ο Χάρισον Μπαρνς πρόσθεσε 19 αλλά αποχώρησε στην τέταρτη περίοδο τραυματίας.