Πέλικανς: Σπουδαίο ρεκόρ Μέλι, μεγάλο διπλό στο Ντιτρόιτ (Video)

2020-01-14T07:06:12+00:00 2020-01-14T07:06:12+00:00.

14/Jan/20 07:06

Οι μισοί Πέλικανς πέτυχαν μεγάλο διπλό μέσα στο Ντιτρόιτ στην παράταση με 117-110 με τον Νικολό Μέλι να αρπάζει την ευκαιρία απέναντι στους επίσης ελλιπείς Πίστονς…

Ο διεθνής Ιταλός φόργουορντ μέτρησε 20 πόντους κάνοντας ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ σε 37 λεπτά συμμετοχής (επίσης ρεκόρ), ο Τζαλίλ Όκαφορ πρόσθεσε 25 με 14 ριμπάουντ (5 ασίστ) κι ο Λόνζο Μπολ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, με τους Πέλικανς να νικούν παρότι έπαιξαν χωρίς τους Ίνγκραμ, Χόλιντεϊ, Ρέντικ, Φέιβορς και φυσικά τον Ζάιον! Αυτή θα μπορούσε να είναι και μία πεντάδα τους πλάκα πλάκα.

Ο Μέλι είχε 7/11 σουτ και μαζί με τον Όκαφορ (διακρίνεται όποτε παίζει βασικός) κράτησαν την ομάδα τους μπροστά ακόμα και με 16 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Οι Πίστονς που ήταν χωρίς τους Κέναρντ, Μπλέικ Γκρίφιν, Ρέτζι Τζάκσον και με τον Ντράμοντ στον πάγκο στο τελευταίο 20λεπτο, γύρισαν το ματς κυρίως χάρη στον εξαιρετικό Ντέρικ Ρόουζ (23 πόντους και οκτώ ασίστ) και το έστειλαν στην παράταση.

Εκεί όμως όμως ο Λόνζο Μπολ πέτυχε πέντε από τους 17 του πόντους (πολύ άστοχος με 7/23 σουτ) κι οι Πέλικανς πέτυχαν μία νίκη που τους ανέβασε στο 15-26 και διατηρούν κάποιες ελπίδες για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Οι Πίστονς έπεσαν στο 14-27 και απομακρύνθηκαν πολύ από την postseason αν και βρισκόμαστε ακριβώς στα μισά της κανονικής περιόδου. Ο Κρίστιαν Γουντ πέτυχε 18 πόντους με εννιά ριμπάουντ και τρία μπλοκ ενώ 16 έβαλε ο Σέκου Ντουμπούγια.