Μεγάλο σερί οι Γκρίζλις: Ο Τζα Μοράντ νίκησε με σπουδαίο ρεκόρ τους 41 του Χάρντεν (Video)

2020-01-15T08:15:52+00:00 2020-01-15T08:15:52+00:00.

15/Jan/20 08:15

Οι Γκρίζλις “τρέχουν” σερί έξι νικών, με τελευταίο “θύμα” τους Ρόκετς, επικρατώντας με 121-110 χάρη στο τρομερό παιχνίδι του Τζα Μοράντ απέναντι στους 41 πόντους του Τζέιμς Χάρντεν!

Ο γκαρντ των γηπεδούχων Γκρίζλις, σαφώς το φαβορί για ρούκι της χρονιάς μέχρι στιγμής, πέτυχε 26 πόντους κι ένα μεγάλο τρίποντο μπροστά στον “μουσάτο” περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα κι οδήγησε την ομάδα του στο μεγαλύτερο σερί νικών από τον Δεκέμβριο του 2016!

Έγινε μάλιστα ο πρώτος πρωτοεμφανιζόμενος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που μέτρησε +25 πόντους και οκτώ ασίστ με 90% στα σουτ (!), καθώς είχε 10/11 εντός πεδιάς (3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), ενώ υπέπεσε σε μόλις δύο λάθη σε 37 υπέροχα λεπτά συμμετοχής!

Ξαφνικά οι Γκρίζλις απογειώθηκαν στη βαθμολογία κι έπιασαν την 8η θέση στη δυτική περιφέρεια.

Ο Ντίλον Μπρουκς μέτρησε 24 κι ο Γιόνας Βαλαντσιούνας νίκησε στα σημεία τον Κλιντ Καπέλα με 19 πόντους έναντι 16 του Ελβετού σέντερ (16 ριμπάουντ).

Οι Γκρίζλις χρειάστηκαν ένα επί μέρους σκορ 36-27 στην τέταρτη περίοδο για να “καθαρίσουν” το ματς, αφήνοντας τους Ρόκετς (έπαιξαν χωρίς τον Ράσελ Ουέστμπρουκ για να τον ξεκουράσουν) στα “κρύα του λουτρού”.

Ο Τζέιμς Χάρντεν μέτρησε 41 με μόλις ένα λάθος, αλλά ήταν τρομερά άστοχος καθώς πήρε 37 προσπάθειες (!) κι ευστόχησε στις 13 (5/19 τρίποντα). Είχε επίσης 10/11 βολές κι έξι ασίστ, συμπληρώνοντας πέντε συνεχόμενα παιχνίδια με +40 πόντους κατά των Γκρίζλις. Άλλοι πανηγύρισαν όμως στο τέλος.

Ο Έρικ Γκόρντον πέτυχε 23 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο με 4/12 τρίποντα, ενώ ο Μπεν ΜακΛέμορ είχε 14 με 4/10 έξω από τα 7.25 μέτρα.