Μπακς: Νταμπλ νταμπλ και πάλι ο Γιάννης, τέλος καλό όλα καλά με τους Σέλτικς (Video)

2020-01-17T05:53:26+00:00 2020-01-17T05:53:26+00:00.

17/Jan/20 05:53

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ κι οι Μπακς νίκησαν με 128-123 τους Σέλτικς, σώζοντας στο τέλος την παρτίδα από μία μεγάλη εις βάρος τους ανατροπή…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το έχουν φαίνεται (κακή) συνήθεια οι Μπακς να “χτίζουν” τεράστιες διαφορές και να τις ανατρέπουν οι αντίπαλοι τους. Αυτή τη φορά δεν την έπαθαν.

Με τον Γιάννη να τελειώνει το ματς με 32 πόντους και 17 ριμπάουντ (35ο νταμπλ νταμπλ, πρώτος στο ΝΒΑ), αν και είχε 10/20 βολές και 0/5 τρίποντα. Μοίρασε και επτά ασίστ ενώ είχε δύο μπλοκ σε 35 λεπτά, οι Μπακς πέτυχαν την πέμπτη σερί νίκη τους και έφτασαν το 37-6, το καλύτερο ρεκόρ σταθερά σε ολόκληρο το ΝΒΑ.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 76-58 στο ημίχρονο, κάνοντας ρεκόρ σεζόν σε αυτό το διάστημα κι έχοντας 12/15 τρίποντα! Έφτασαν μάλιστα τη διαφορά ακόμα και στους 27 πόντους, αλλά οι Σέλτικς δεν τα παράτησαν.

Άρχισαν να μειώνουν σταδιακά, έκαναν ένα 36-22 στην τέταρτη περίοδο και έξαφνα βρέθηκαν στο -4 και την μπάλα στα χέρια τους, περίπου μισό λεπτό πριν το τέλος.

Ο Μάρκους Σμαρτ που ξεκίνησε στη θέση του τραυματία Τζέιλεν Μπράουν, αστόχησε στο τρίποντο για τον 27ο πόντο του κι ο Κρις Μίντλετον με μία βολή έκλεισε το σκορ. Ο τελευταίος πέτυχε 23 πόντους, αλλά τους περισσότερους στο παιχνίδι έβαλε ο Κέμπα Ουόκερ που μέτρησε 40 (11 ριμπάουντ) με 14/23 σουτ και 4/11 τρίποντα μεταξύ αυτών.

Ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο είχε 19 και έτσι πέτυχε ρεκόρ καριέρας έχοντας και 4/6 τρίποντα στο παιχνίδι.

Με 17 τέλειωσε το ματς ο Τζέισον Τέιτουμ και στους επτά με 1/10 σουτ έμεινε ο Γκόρντον Χέιγουορντ.

Οι Σέλτικς μπήκαν στο ματς με ένα εξαιρετικό σερί πέντε νικών όταν το ματς ξεκινούσε στην πρώτη περίοδο με τουλάχιστον -15 πόντους εναντίον τους! Δεν τα κατάφεραν με τους Μπακς, για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2017.