Πέλικανς: Σταμάτησαν το σερί των Τζαζ, με απίθανο ρεκόρ Ίνγκραμ και… τρελό φινάλε (Video)

2020-01-17T06:20:41+00:00 2020-01-17T06:21:41+00:00.

17/Jan/20 06:20

Οι Πέλικανς ήταν η ομάδα που σταμάτησαν το σερί των 10 νικών των Τζαζ στην παράταση, 138-132, σε ένα τρελό φινάλε στην κανονική περίοδο και με απίθανο ρεκόρ 49 πόντων του Μπράντον Ίνγκραμ!

Ο πρώτος σκόρερ των Πέλικανς πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 49 πόντους και το καθοριστικό- όπως όλοι νόμιζαν- καλάθι στην κανονική περίοδο που έκανε το σκορ 122-121, με μόλις 0,2” να απομένουν. Και πώς άραγε πήγε το ματς στην παράταση;

Οι διαιτητές είδαν φάουλ μέσα στη ρακέτα πάνω στον Ρούντι Γκομπέρ, στην προσπάθεια του Τζάκσον Χέιζ να αποτρέψει μία πάσα κι ένα “τιπ” στην μπάλα. Μία απόφαση που συζητήθηκε έντονα και είναι από αυτές που λες ότι κρίνουν παιχνίδι και δεν… δίνονται κανονικά.

Ο Γάλλος σέντερ έβαλε όμως, μόνο τη δεύτερη βολή κι έστειλε το ματς στην παράταση όπου η δικαιοσύνη υπέρ των Πέλικανς αποδόθηκε με ανατροπή.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ έκανε το παιχνίδι της ζωής του, τελειώνοντας το ματς με 49 πόντους (15/25 σουτ, 16/20 βολές) οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ, κόντρα στους 46 του Ντόνοβαν Μίτσελ (16/34 σουτ, 7/15 τρίποντα)!

Η Γιούτα πήγε να συνεχίσει το σερί της στην παράταση έχοντας ανασάνει μετά τη βολή του Γκομπέρ (θα μπορούσαν βέβαια να είχαν νικήσει, 5/9 ο Γάλλος και 17π.-14ρ.) και προηγήθηκε με 132-127 με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς (26 πόντοι).

Με 2.28” να απομένει όμως, οι Τζαζ δεν πέτυχαν άλλον πόντο! Οι Πέλικανς έκαναν ένα 11-0 με καλάθι του Φέιβορς κατά της παλιάς του ομάδας (21π., 11ρ.) και του Ιτουάν Μουρ (16π.), συν επτά εύστοχες βολές και πήραν τη μεγάλη νίκη.

Οι Πέλικανς πήραν την δέκατη νίκη σε 14 ματς και σε δύο αγωνιστικές … έρχεται κι ο Ζάιον Ουίλιαμσον. Απέχουν πάντως 3,5 νίκες από τα πλέι οφ της Δύσης, αλλά αν μη τι άλλο το παλεύουν.