Χιτ: Η ομάδα της έδρας, η ομάδα της… παράτασης! (Videο)

2020-01-21T09:49:51+00:00 2020-01-21T09:49:51+00:00.

21/Jan/20 09:49

Δεν τους νικάς στο Μαϊάμι, δεν τους νικάς στην παράταση. Αυτοί είναι ως τώρα οι Μαϊάμι Χιτ…

Με 25 πόντους του Κέντρικ Ναν (7ριμπ., 6ασ.) και 22 του Τζέιμς Τζόνσον με 9/11 σουτ, οι Χιτ νίκησαν με 118-113 τους Σακραμέντο Κινγκς στο Μαϊάμι, βελτιώνοντας το εντός έδρας ρεκόρ τους στο 19-1, κορυφαίο σε ολόκληρο το ΝΒΑ!

Παράλληλα, έφτασαν στο 7-0 φέτος σε ματς που κρίθηκαν στην παράταση, που επίσης είναι η κορυφαία επίδοση στην κορυφαία λίγκα και το έκαναν χωρίς τον τραυματία Τζίμι Μπάτλερ (γοφός).

Οι Χιτ δεν πήραν καν το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο αλλά έστειλαν το ματς στην παράταση κι εκεί πήραν και πάλι αυτό που ήθελαν. Ο Γκόραν Ντράγκιτς πέτυχε 18 πόντους κι ο Μπαμ Αντεμπάγιο πρόσθεσε 16 και 11 “σκουπίδια”.

Να σημειώσουμε πως το περσινό ρεκόρ των Χιτ στο Μαϊάμι ήταν 19-22, έχοντας δηλαδή ήδη φτάσει την επίδοση της, σημάδι του πόσο έχουν βελτιωθεί. Παραμένουν δεύτεροι στην Ανατολή πίσω από τους ασταμάτητους Μπακς, αλλά η διαφορά είναι πλέον πολύ μεγάλη – στις οκτώ νίκες- και μοιάζει απίθανο να καλυφθεί παρότι απομένουν 39 ματς για τους Χιτ.

Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα πέτυχε 22 πόντους για τους Κινγκς, ενώ ο Μπάντι Χιλντ είχε 20 με επτά ριμπάουντ και επτά ασίστ.