NBA: Οι Κλίπερς τη νίκη, ισόπαλοι … Καουάι και Λούκα με 36 πόντους! (Video)

2020-01-22T07:41:28+00:00 2020-01-22T14:19:58+00:00.

22/Jan/20 07:41

Ο Καουάι Λέοναρντ κι ο Λούκα Ντόντσιτς τέλειωσαν… ισόπαλοι με 36 πόντους ο καθένας. Τη νίκη και το χαμόγελο όμως πήγε στον πρώτο και τους Κλίπερς.

Ο MVP των περσινών τελικών πέτυχε 36 πόντους κι ένα “clutch” τρίποντο- το μοναδικό του στο παιχνίδι σε εννιά προσπάθειες ο αθεόφοβος- για να κλειδώσει τη νίκη με 110-107 για τους Κλίπερς μέσα στο Ντάλας, στην επιστροφή του Κρίσταπς Πορζίνγκις μετά 11 παιχνίδια.

Παρά τους 36 του Λούκα Ντόντσιτς που άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 10 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, οι Μάβερικς είδαν το σερί των τεσσάρων νικών τους να σταματάει, ενώ οι Κλίπερς το έφτασαν ακριβώς στο ίδιο νούμερο.

Οι δύο σπουδαίοι σταρ ήταν άστοχοι – 12/29 σουτ ο Λέοναρντ (11 ριμπάουντ) και 12/26 ο Λούκα- αλλά σήκωσαν το κύριο βάρος της επίθεσης των ομάδων τους. Ο Πορζίνγκις ήταν “χλωμός” στην επιστροφή του μένοντας στους δέκα πόντους με 4/17 σουτ, ενώ οι Μάβερικς έχασαν τον Ντουάιτ Πάουελ με τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα. Αυτός έδωσε την ευκαιρία στον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς να πάρει χρόνο και να πετύχει 12 πόντους σε 16 λεπτά (5/6 σουτ), ενώ δεύτερος σκόρερ των Μάβερικς ήταν ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ. με 13π. Τόση ήταν η χαώδης διαφορά με τον Ντόντσιτς.

Οι Κλίπερς πήραν μεγάλη βοήθεια από τον Λάντρι Σάμετ που πέτυχε δύο κρίσιμα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο (18 πόντοι, 5/8 έξω από τα 7.25 μέτρα) ενώ 16 έβαλε ο Λου Ουίλιαμς που επίσης ήταν πολύ άστοχος (5/19).

Με αυτή τους τη νίκη οι Κλίπερς που παίζουν εδώ και καιρό χωρίς τον Πολ Τζορτζ, έφτασαν στη δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας, μειώνοντας τη διαφορά τους από τους Λέικερς στα 3,5 παιχνίδια. Οι Μάβερικς έμειναν στην 5η θέση με τρεις νίκες διαφορά από την τετράδα (Νάγκετς, Τζαζ) και το πλεονέκτημα της έδρας να δυσκολεύει αρκετά για τον Λούκα και την παρέα του.