Ζάιον: Τρομερό ντεμπούτο, 17 πόντους σε πέντε λεπτά!!! (Video)

2020-01-23T07:24:25+00:00 2020-01-23T07:24:25+00:00.

23/Jan/20 07:24

Το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του Ζάιον Ουίλιαμσον ήταν τρομερό! Πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς με τους Σπερς που κέρδισαν με 121-117 στη Νέα Ορλεάνη, αλλά ο κόουτς Τζέντρι τον άφησε στον πάγκο στα τελευταία πέντε λεπτά, χάνοντας το παιχνίδι …

Ο Ζάιον άργησε να βρει ρυθμό. Ξεκίνησε στη βασική πεντάδα των Πέλικανς αλλά στα πρώτα τρία 12λεπτα έπαιξε 12 λεπτά και δεν μπόρεσε να βρει προσπάθειες. Το έκανε όμως στην τέταρτη περίοδο.

Πέτυχε συνολικά 22 πόντους σε 18 λεπτά, αλλά τους 17 στην τέταρτη περίοδο ενώ είχε 4/4 τρίποντα!!! Κάτι που κυριολεκτικά κανείς δεν περίμενε από αυτόν, αφού φημίζεται για τις αλτικές, εκρηκτικές κινήσεις και τα καρφώματα του, αλλά πήγε να “πληγώσει” τους Σπερς έξω από τα 7.25 μέτρα, ξεσηκώνοντας στο πόδι τους φανς των Πέλικανς που ούρλιαζαν εκστασιασμένοι με την ευστοχία του από μακριά.

Είχε 8/11 σουτ συνολικά και 2/4 βολές, ενώ πρόσθεσε επτά ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Έκανε όμως και πέντε λάθη σε αυτό το σύντομο διάστημα στο οποίο αγωνίστηκε.

Χάρη στα τρίποντα του Ουίλιαμσον, οι Πέλικανς πέρασαν μπροστά στο σκορ με ένα απίστευτο μπαράζ καλαθιών από το Νο1 του ντραφτ μέσα σε ένα τετράλεπτο! Μετά μία εύστοχη βολή του όμως, ο κόουτς Τζέντρι τον κράτησε στον πάγκο και παρότι το κοινό φώναζε για την επιστροφή του στο γήπεδο, αυτό δεν συνέβη. Παράξενο φαίνεται αφού είχαν πει οι Πέλικανς πως δεν θα υπήρχε περιορισμός λεπτών.

Αν όμως ο Ζάιον βάλει το τρίποντο στο παιχνίδι του τόσο δυναμικά όσο στην πρεμιέρα του, τότε τι μας περιμένει άραγε στη συνέχεια; Είναι αλήθεια πως οι Σπερς του έδωσαν το σουτ, αλλά το αποτέλεσμα μετράει αφού τα έβαλε.

Οι Σπερς εκμεταλλεύτηκαν την έξοδο του με τους ηγέτες τους, Όλντριτζ (32π., 14ρ.) και ΝτεΡόζαν (20π.) και ξέφυγαν στο σκορ, κρατώντας τη νίκη στο τέλος.

Ο Τζος Χαρτ μείωσε σε 119-117, αλλά δύο βολές του ΛαΜάρκους Όλντριτζ έληξαν το παιχνίδι.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ, ο πρώτος σκόρερ των Πέλικανς φέτος, μέτρησε 22 αλλά ήταν πολύ άστοχος (6/22 σουτ) ενώ ο Λόνζο Μπολ είχε 14 με 12 ασίστ.

Δείτε τον Ζάιον στο ντεμπούτο που περίμενε ολόκληρος ο μπασκετικός κόσμος εδώ και τρεις μήνες…