Κλίπερς: Με το πρώτο τριπλ νταμπλ καριέρας του Καουάι άλωσαν το Μαϊάμι (Video)

2020-01-25T07:16:29+00:00 2020-01-25T07:16:29+00:00.

25/Jan/20 07:16

Ρεκόρ 20-1 μετρούσαν οι Χιτ στο Μαϊάμι. Χρειάστηκε το πρώτο τριπλ νταμπλ καριέρας του εκπληκτικού Καουάι Λέοναρντ για να πάρουν οι Κλίπερς τη μεγάλη νίκη!

Ο Καουάι μέτρησε 33 πόντους (9/22 σουτ, 11/11 βολές), 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ και πέτυχε το έβδομο σερί παιχνίδι του με +30 πόντους, οδηγώντας τους Κλίπερς στη νίκη με 122-117. Όσο κι αν φαίνεται απίστευτο με τις τόσες ατομικές διακρίσεις, ο Λέοναρντ έκανε το πρώτο του τριπλ νταμπλ καριέρας κι ήταν καθοριστικός στη νίκη των Κλίπερς καθώς πέτυχε τους 26/33 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Κλίπερς ήταν πίσω στο ημίχρονο με ένα καλάθι διαφορά, αλλά με 38-20 στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν με ασφάλεια. Οι Χιτ μείωσαν στο τρίποντο με καλάθι του Ουέιτερς που επιτέλους έπαιξε σε αγώνα της ομάδας του, με 34” στο χρονόμετρο αλλά 4/4 βολές του Καουάι σφράγισαν τη νίκη για τους φιλοξενούμενους που και πάλι έπαιξαν χωρίς τον Πολ Τζορτζ.

Είχε πάντως και πολύτιμη βοήθεια. Ο Λάντρι Σάμετ είχε 22 πόντους, ενώ από τον πάγκο ήταν οι Λου Ουίλιαμς με 16, ο Μόντρεζλ Χάρελ με 15 κι ο Τζαμάικλ Γκριν με 14 πόντους.

Οι Χιτ έπαιξαν χωρίς τους Ντράγκιτς και Κέντρικ Ναν και τους στοίχισε. Είχαν πάντως έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τζίμι Μπάτλερ μέτρησε 20, από 19 είχαν ο Τάιλερ Χίροου κι ο Κέλι Ολίνικ, 18 έβαλε ο Μπαμ Αντεμπάγιο (8ριμπ., 9ασ.), ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπινσον είχε 16 κι ο Ουέιτερς 14.