Γκρίζλις: Καυγάς με τους Νικς και νίκη στη Νέα Υόρκη (Video)

2020-01-30T06:09:02+00:00 2020-01-30T06:09:02+00:00.

30/Jan/20 06:09

Οι Γκρίζλις πέρασαν με 127-106 από τη Νέα Υόρκη αλλά τελικά ο καυγάς προς το φινάλε του αγώνα ήταν αυτό που θα θυμόμαστε περισσότερο…

Το παιχνίδι είχε κριθεί και ήθελε περίπου 55” όταν ο Τζα Κράουντερ έκλεψε την μπάλα από τους Νικς σε μία χαλαρή, λόγω διαφοράς, επαναφορά της μπάλας από τον Ραντλ. Θα μπορούσες να πεις πως δεν τήρησε τον άγραφο κανόνα να μην πιέζει κανείς με τέτοια διαφορά, αλλά τέλος πάντων, υπήρχε περίπου ένα λεπτό στο ρολόι.

Ο Κράουντερ (18π.) πήγε στη γωνία για να σουτάρει ένα τρίποντο κι ο εκνευρισμένος Έλφριντ Πέιτον τον έσπρωξε με δύναμη πάνω στο σουτ, ρίχνοντας τον στα μπροστινά καθίσματα.

Ο Κράουντερ σηκώθηκε αμέσως να ανταποδώσει και οι παίκτες των δύο ομάδων ήρθαν στα χέρια, ευτυχώς χωρίς μεγάλη διάρκεια ή ένταση. Ο Κράουντερ πάντως αποβλήθηκε, όπως κι ο Μάρκους Μόρις ως υπαίτιοι της έναρξης του καυγά, ενώ ο Πέιτον έφυγε κι αυτός με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ στο παιχνίδι.

Όσο για το παιχνίδι; Οι Γκρίζλις έκαναν ένα +14 στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίο σκόρερ τον Ντίλον Μπρουκς που πέτυχε 27 πόντους, πήραν την τέταρτη σερί νίκη τους! Οι Γκρίζλις μάλιστα έφτασαν το ρεκόρ τους στο 50% (24-24) για πρώτη φορά εδώ και 13 μήνες!

Ο Τζα Μοράντ μέτρησε 18 πόντους και 10 ασίστ, άλλους τόσους με οκτώ ασίστ είχε ο Κράουντερ και 12 με 13 πρόσθεσε ο Γιόνας Βαλαντσιούνας. Οι Γκρίζλις έχουν νικήσει στα 11/13 τελευταία τους παιχνίδια και κρατάνε την 8η θέση στη Δύση.

Ο Ραντλ με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και έξι ασίστ ήταν ο καλύτερος των Νικς.