Πέισερς: Ο Ολαντίπο επέστρεψε μετά ένα χρόνο κι ήταν “clutch”! (Video)

2020-01-30T07:41:40+00:00 2020-01-30T12:29:37+00:00.

30/Jan/20 07:41

Ο Βίκτορ Ολαντίπο επέστρεψε στα γήπεδα μετά ένα χρόνο και μερικές μέρες. Επέστρεψε κι ήταν “clutch” σώζοντας τους Πέισερς από βέβαιη ήττα…

Οι Πέισερς νίκησαν με 115-106 τους Μπουλς στην Ιντιανάπολις, αλλά χρειάστηκαν το μοναδικό εύστοχο τρίποντο (σε επτά προσπάθειες) του ηγέτη τους, εννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, προκειμένου να πάει το ματς στην παράταση όπου κι επικράτησαν.

Ο Ολαντίπο είχε να παίξει από τις 23 Ιανουαρίου πέρυσι σε αγώνα κατά των Ράπτορς, όταν χτύπησε στο γόνατο. Εμφανίστηκε στο γήπεδο με τη φανέλα με το Νο8 του Κόμπι από All Star Game κι αποθεώθηκε από τους φανς των Πέισερς. Αγωνίστηκε για 21 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο κι ήταν κάπως “σκουριασμένος”, πετυχαίνοντας μόλις εννιά πόντους. Έβαλε όμως το μεγάλο σουτ κι αυτό αρκούσε.

“Να μένεις στη στιγμή. Αυτό το έμαθα από τον Κόμπι. Στο τέλος, τέλος… το σουτ βρήκε στόχο”, δήλωσε αργότερα.

Οι Πέισερς παρέμειναν πέμπτοι στην Ανατολή μαζί με τους Σίξερς, αλλά με πολύ μικρή απόσταση από την τετράδα. Ο Τι Τζέι Ουόρεν ήταν πρώτος τους σκόρερ με 25 πόντους (10/15 σουτ!) ενώ ο Μάλκολμ Μπρόγκντον άγγιξε το τριπλ νταμπλ αφού είχε 15 πόντους, εννιά ασίστ και οκτώ ριμπάουντ. Επέστρεψε μάλιστα μετά τέσσερα παιχνίδια αφού είχε συμπτώματα διάσεισης.

Πολύ καλός ήταν και πάλι ο Ντομάντας Σαμπόνις με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ ο Γκόγκα Μπιτάτζε πρόσθεσε 10 ερχόμενος από τον πάγκο.

Ο Χάτσινσον με 21 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των Μπουλς, ενώ ο Ζακ ΛαΒιν έβαλε μεν 20 αλλά με 1/11 τρίποντα!