Νάγκετς: Εις το όνομα του… Γιόκιτς νίκησαν τους Τζαζ (Video)

2020-01-31T09:14:39+00:00 2020-01-31T09:14:39+00:00.

31/Jan/20 09:14

Ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε και πάλι το… θαύμα του, οδηγώντας τους Νάγκετς σε μεγάλη νίκη με 106-100 επί των Τζαζ στο Ντένβερ…

Ο Σέρβος σέντερ έκανε τα πάντα για την ομάδα του, ειδικά στην τελευταία περίοδο, όταν πέτυχε 13 από τους 28 πόντους του, οι δέκα από τους οποίους συνεχόμενο, όταν οι Νάγκετς στο τέλος του αγώνα χρειάστηκε να “ξεκολλήσουν” στην αντεπίθεση που δέχτηκαν από τους γηπεδούχους.

Ο Γιόκιτς πρόσθεσε και 10 τελικές πάσες, είχε 11/19 σουτ, τέσσερα ριμπάουντ και τρία κλεψίματα κι οδήγησε τους Νάγκετς στη δεύτερη θέση της Δύσης μαζί με τους Κλίπερς, παρότι έπαιξαν και πάλι χωρίς τους βασικούς Τζαμάλ Μάρεϊ, Πολ Μίλσαπ και Γκάρι Χάρις! Με 18 τέλειωσε το ματς ο Ουίλ Μπάρτον και 15 ο Τζέραμι Γκραντ.

Οι Τζαζ αντίθετα, έχασαν σε τρίτο σερί ματς παρά τους 37 που πέτυχε ο φοβερός Τζόρνταν Κλάρκσον με 7/12 τρίποντα (24 στην τέταρτη περίοδο!!!) και τους 21 του Ρούντι Γκομπέρ (11ρ., τρία μπλοκ) που επιτέλους άκουσε το όνομα του στις επιλογές για το επερχόμενο All Star Game.

Παρότι ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου και της τρίτης περιόδου με διαφορές ως και τους δέκα πόντους, δεν άντεξαν, κυρίως επειδή ο έτερος “All Star”, Ντόνοβαν Μίτσελ έμεινε στους τέσσερις πόντους. Πέτυχε δε, το πρώτο του καλάθι στην τέταρτη περίοδο κι είχε 1/12 σουτ (0/6 τρίποντα και οκτώ ασίστ).