Κάιρι Ίρβινγκ: Ιστορικό ρεκόρ 54 πόντων… για τον Κόμπι! (Video)

2020-02-01T07:42:52+00:00 2020-02-01T07:42:52+00:00.

01/Feb/20 07:42

Ο Κάιρι Ίρβινγκ έγραψε ιστορία αφιερώνοντας το φετινό ρεκόρ και όλων των εποχών που πέτυχε στον… Κόμπι!

“Είναι μία ανοικτή πληγή”, δήλωσε συγκινημένος ο άσος των Νετς και συνέχισε: “Στο παρκέ όμως όπου ξέρω πως συνδεόμασταν σε ένα βαθύτερο επίπεδο, όλα έχουν ένα νόημα”.

Τι έκανε ο αθεόφοβος στη νίκη των Νετς με 133-118 επί των Μπουλς; Ο Κάιρι πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 54 πόντους αλλά αυτό ήταν το… λιγότερο- τρόπον τινά- που “έγραψε” στα βιβλία του ΝΒΑ, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του που βάζει τόσους πόντους σουτάροντας με ποσοστό 82,6%!!!

Ο Κάιρι είχε 19/23 σουτ με επτά τρίποντα (7/9 και 9/10 βολές) ενώ ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο με 10/10 εύστοχα! Τι λες τώρα βρε φίλε;

Στο διάστημα αυτό οι Νετς προηγήθηκαν με με +16 και παρότι οι Μπουλς μείωσαν στους επτά στην τρίτη περίοδο, η τέταρτη ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους για να “καθαρίσουν” την πολύτιμη νίκη που τους κρατάει στα πλέι οφ της Ανατολής.

Ο Ίρβινγκ είχε προηγούμενο ρεκόρ φέτος με 50 πόντους και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του οργανισμού με τρία ματς των +45 πόντων σε μία σεζόν!

Ο Σπένσερ Ντινγουίντι πρόσθεσε 20 πόντους ενώ 16 είχε ο Τορίν Πρινς. Οι Μπουλς μοίρασαν το σκοράρισμα τους με τον ΛαΒιν να μετράει 22 και τον Λουκ Κορνέτ να βάζει 19…