Μπακς: Τρομακτικός Γιάννης έκανε σμπαράλια τους Σίξερς! (Video)

2020-02-07T05:58:19+00:00 2020-02-07T06:20:38+00:00.

07/Feb/20 05:58

Ένας τρομακτικός Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε άγριο… bulling στους Σίξερς κι οι Μπακς νίκησαν με 112-101 στο Μιλγουόκι!

Γιατί τέτοιοι χαρακτηρισμοί για τον Γιάννη; Έβαλε 36 πόντους (13/25 σουτ, 1/7 τρίποντα, 9/12 βολές) και μάζεψε 20 ριμπάουντ σε 35 λεπτά συμμετοχής ενώ μοίρασε κι έξι τελικές πάσες απέναντι στους Σίξερς και την πρώτη του επιλογή στην Team Giannis του All Star Game, Τζοέλ Εμπίντ. Ο τελευταίος δυσκολεύτηκε ολόκληρο το βράδυ απέναντι στον Γιάννη και την άμυνα των Μπακς. Κυρίως αυτή του Ρόμπιν Λόπεζ.

Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε το πέμπτο σερί παιχνίδι του με +30 πόντους +15 ριμπάουντ και +5 ασίστ και 14ο στη σεζόν, οδηγώντας τους Μπακς στη 12η νίκη τους στα 13 τελευταία παιχνίδια! Αντίθετα οι αδύναμοι εκτός έδρας Σίξερς έκλεισαν έναν κύκλο με 0-4 και τώρα έχουν ρεκόρ 9-19.

Οι Μπακς έκαναν τη διαφορά στις δύο ενδιάμεσες περιόδους, όταν είχαν υπέρ τους σκορ +16 πόντων (+12 στο 36′). Πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 54-51 όταν ο Γιάννης είχε ήδη νταμπλ νταμπλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Μίντλετον βρισκόταν στους τέσσερις. Τέλειωσε το ματς όμως με 20 πόντους, ενώ ο Έρικ Μπλέντσο είχε 14 με οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ στο ενεργητικό του.

Ο Τομπάιας Χάρις με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Σίξερς που έχουν πέσει στην έκτη θέση της Ανατολής και δύσκολα θα προλάβουν να πάρουν αβαντάζ έδρας. Ο Τζοέλ Εμπίντ είχε μεν 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά η άμυνα των Μπακς τον υποχρέωσε σε σωρεία άστοχων σουτ, 6/26 το σύνολο του (3/10 τρίποντα)!

Ο Μπεν Σίμονς άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και εννιά ασίστ. Οι Σίξερς υποχρεώθηκαν σε ένα φτωχό ποσοστό 37% εντός πεδιάς (37/99), αλλά είχαν 19/45 τρίποντα.