NBA: Λαμπροί Λίλαρντ & Γιανγκ, νίκες για Σίξερς – Κλίπερς – Όλα τα αποτελέσματα

2020-02-10T07:48:42+00:00 2020-02-10T14:41:50+00:00.

10/Feb/20 07:48

Πήραν τη νίκη κόντρα στους Χιτ οι Μπλέιζερς, κέρδισαν Σίξερς και Κλίπερς. Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς.

Τον… χαβά του ο Ντέιμιαν Λίλαρντ! Ο ηγέτης των Μπλέιζερς οδήγησε στο 25-29 την ομάδα του, μετά και το 115-109 κόντρα στους Χιτ (34-18). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και πήραν μία σημαντική νίκη, που τους επιτρέπει να μην χάνουν την επαφή με την 8η θέση της Δύσης, την ώρα που η ομάδα του Μαϊάμι είναι σταθερά στη τετράδα της Ανατολής.

Όπως καταλάβατε από την εισαγωγή, ο Λίλαρντ έβαλε και πάλι την υπογραφή του, κάνοντας τα… δικά του. Συγκεκριμένα, μέτρησε 33 πόντους (5/8 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 5/6 βολές), 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Γκάρι Τρεντ να προσθέτει 22 και τον Τρέβορ Αρίζα 21. Για τους Χιτ, ξεχώρισε με 27 πόντους και 7 ασίστ ο Γκόραν Ντράγκιτς.

Μετά την ήττα-σοκ από τους Τίμπεργουλβς, οι Κλίπερς (37-16) συνήλθαν και κέρδισαν στο Κλίβελαντ (13-40) με 92-133. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από τη πρώτη περίοδο ότι δεν έχουν όρεξη για αστεία. Κορυφαίος τους ο Λου Ουίλιαμς με 25, με τον Πολ Τζορτζ να έχει 22 και τον Μοντρέζλ Χάρελ 19. O Άντρε Ντράμοντ μέτρησε 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Την εντός έδρας υπεροχή τους επιβεβαίωσαν οι Σίξερς (33-21), μετά και τη νίκη τους με 118-111 απέναντι στους Μπουλς (19-35). Φυσικά, δεν ήρθε τίποτα εύκολα η επικράτηση, καθώς οι γηπεδούχοι καθάρισαν στη τελευταία περίοδο, με μπροστάρη τον Φουρκάν Κορκμάζ με 31 πόντους και τον Τζόελ Εμπίντ με 28. Για το Σικάγο, ξεχώρισε ο Ζακ ΛαΒιν με 32 πόντους και 8 ασίστ.

Στο μοναδικό ματς που κρίθηκε στη παράταση, οι Χοκς (15-39) νίκησαν τους Νικς (17-37) με 140-135, με τον Τρέι Γιανγκ να κάνει πράγματα και θαύματα με 48 πόντους και 13 ασίστ! 32 πρόσθεσε ο Τζον Κόλινς, με την ομάδα της Νέας Υόρκης να έχει σε μεγάλο βράδυ τον Τζούλιους Ραντλ με 35 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τους Γκρίζλις (27-26) στην Ουάσινγκτον κόντρα στους Ουίζαρντς (18-33) με 99-106. Με επιμέρους 14-26 στη τελευταία περίοδο, η ομάδα του Μέμφις έκανε αυτό που έπρεπε και παρέμεινε 8η στη Δύση. Όλα τα λεφτά ο Τζα Μόραντ με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ!