Λέικερς: “Βασιλικό” τριπλ νταμπλ και μεγάλο διπλό στο Ντένβερ (Video)

2020-02-13T08:14:36+00:00 2020-02-13T08:14:36+00:00.

13/Feb/20 08:14

O ΛεΜπρόν Τζέιμς πάει στο All Star Game… τριπλός.

Οι Λέικερς πέρασαν με 120-116 στην παράταση από το Ντένβερ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Δύσης, με τον “Βασιλιά” να πετυχαίνει το 12ο φετινό του τριπλ νταμπλ και τον Άντονι Ντέιβις να στέκεται επάξια δίπλα του. “Καθάρισε” μάλιστα στην παράταση βάζοντας τους επτά από τους εννιά πόντους της ομάδας του και 33 συνολικά…

Ο ΛεΜπρόν μέτρησε 32 πόντους (15/29 σουτ, 1/7 τρίποντα, 1/4 βολές), 14 ασίστ και 12 ριμπάουντ, ενώ σε κρίσιμα σημεία του αγώνα ήταν αυτός που πήγε πάνω στο μαρκάρισμα του Νίκολα Γιόκιτς. Με αρκετή επιτυχία θα λέγαμε.

Οι Λέικερς ξέφυγαν με τέσσερις νίκες από τους δεύτερους Νάγκετς, δημιουργώντας μία ασφαλή διαφορά για το απόλυτο πλεονέκτημα στη δυτική περιφέρεια. Έχουν μάλιστα με ρεκόρ 23-5 τα καλύτερα νούμερα σε εκτός έδρας παιχνίδια.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Νάγκετς, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε 22 (11 ριμπάουντ) μένοντας αρκετή ώρα στον πάγκο στην τέταρτη περίοδο λόγω φάουλ. Στην παράταση έκανε ένα κακό σουτ για τρεις και μία λάθος πάσα στα 19” πριν το τέλος, όταν το σκορ ήταν στο -3 για τους Νάγκετς που θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν.