Τρέι Γιανγκ: Μεγαλειώδες ρεκόρ 50 πόντων, νίκη οι Χοκς κατά των Χιτ! (Video)

2020-02-21T07:52:25+00:00 2020-02-21T07:52:25+00:00.

21/Feb/20 07:52

Ο Τρέι Γιανγκ δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει από τα οκτώ, εννιά, δέκα μέτρα ή ακόμα κι από το… logo λίγο μετά το κέντρο…

Ο δευτεροετής γκαρντ των Χοκς πέτυχε μεγαλειώδες ρεκόρ καριέρας με 50 πόντους, ισοφάρισε το ρεκόρ του στα τρίποντα με 8/15, μοίρασε οκτώ ασίστ και έβαλε 20 πόντους στην τελευταία περίοδο, οδηγώντας την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη με 129-124 επί των Χιτ στην Ατλάντα!

Ο Γιανγκ δεν δίσταζε να σουτάρει πολύ μακρύτερα από τα 7.25 μέτρα, αφήνοντας την άμυνα των Χιτ εμβρόντητη και ανήμπορη να τον σταματήσει. Αν δεν έβαζε τρίποντο, έκανε διείσδυση και τέλειωνε τις φάσεις ή κέρδισε βολές (18/19).

Οι Χοκς πέτυχαν ένα επί μέρους 39-27 στην τέταρτη περίοδο, βάζοντας τους τελευταίους 10 πόντους του αγώνα! Ο ΝτιΆντρε Χάντερ (17π., 3/3 τρίποντα) ισοφάρισε με τρίποντο και στην αμέσως επόμενη κατοχή, ο Καμ Ρέντις (16π.) έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Τζίμι Μπάτλερ (17π.) προσπάθησε με τη μοναδική του προσπάθεια για τρίποντο (6/17 δίποντα) να βάλει ξανά μπροστά τους Χιτ, αστόχησε αλλά ο κορυφαίος του Μαϊάμι, Μπαμ Αντεμπάγιο (28 πόντοι, 19 ριμπάουντ που είναι ρεκόρ σεζόν κι επτά ασίστ) πήρε το επιθετικό ριμπάουντ.

Έκανε όμως το λάθος να κατεβάσει χαμηλά τα χέρια του, ο Γιανγκ πετάχτηκε και με το δεύτερο κλέψιμο του στο παιχνίδι του απέσπασε την μπάλα και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη με βολές.

Δέκα επτά πόντους πέτυχε κι ο Κέβιν Χουέρτερ για τους Χοκς, ενώ στους 12 έμεινε ο Τζον Κόλινς μαζί με τον έμπειρο Τζεφ Τιγκ.

Στους 19 σταμάτησε ο Γκόραν Ντράγκιτς για τους Χιτ που έχουν μείνει στην τέταρτη θέση της Ανατολής, αλλά με μόλις μισή νίκη διαφορά από τους Σίξερς που τους πλησίασαν με σερί τεσσάρων επιτυχιών…