Λέικερς – Σέλτικς 114-112: Πήραν το “θρίλερ” με σπουδαίους Λεμπρόν και Ντέιβις! (videos)

2020-02-24T00:24:37+00:00 2020-02-24T04:40:26+00:00.

24/Feb/20 00:24

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι στο “Staples Center” που κρίθηκε στο φινάλε οι Λος Άντζελες Λέικερς κέρδισαν τους Μπόστον Σέλτικς με 114-112 χάρη σε ένα μεγάλο καλάθι του Λεμπρόν Τζέιμς 30′ δεύτερα πριν το φινάλε.

Σε μία από τις πιο δυναμικές αναμετρήσεις της χρονιάς στο Λος Άντζελες οι πρωτοπόροι της Δύσης Λέικερς των Λεμπρόν και Ντέιβις κατάφεραν να “λυγίσουν” στο τέλος τους εξαιρετικούς Μπόστον Σέλτικς με 114-112 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους ηγέτες τους, οι οποίοι σκόραραν όλους τους πόντους της ομάδας τους στα τελευταία 8 λεπτά.

Πλέον οι Λέικερς ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 42-12 και παραμένουν πρώτοι και με… διαφορά στην κατάταξη, ενώ οι Σέλτικς του Μπραντ Στίβενς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Κέμπα Ουόκερ, έπεσαν στο 38-17 και παλεύουν για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ανατολής.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο “Βασιλιάς” με 29 πόντους, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ και ο Ντέιβις με 32 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ ενώ για την Βοστώνη ο Τέιτουμ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 41 πόντους (12/20 σουτ), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ, ο Μπράουν με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ και ο Τάις με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στα του παιχνιδιού, όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά όπου οι Λέικερς αν και προηγήθηκαν με 108-105, είδαν τους Σέλτικς με σερί 5-0 και τρίποντο του Μπράουν να προηγούνται με 110-108.

1/2 βολές του “Βασιλιά” και ένα εξαιρετικό καλάθι και πάλι του Λεμπρόν μετά από επαναφορά έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους 30′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με 111-110 και ένα λάθος του Τζέιλεν Μπράουν, έκρινε ουσιαστικά το ματς, αφού το Λος Άντζελες – παρότι άστοχο στις βολές στο τέλος – είδε τον Τέιτουμ να μην αξιοποιεί την ευκαιρία για το σουτ της νίκης, κάνοντας επιθετικό φάουλ και πήρε τηνίκη με 114-112!