Σίξερς: Καταιγιστικός Εμπίντ με ρεκόρ 49 πόντων! (Video)

2020-02-25T06:58:31+00:00 2020-02-25T06:58:31+00:00.

25/Feb/20 06:58

Ο Τζοέλ Εμπίντ δήλωσε προ ημερών πως θεωρεί εαυτόν τον καλύτερο παίκτη του κόσμου! Υπερβολές θα πει κανείς. Οι Χοκς πάντως ένιωσαν κάτι τέτοιο…

Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του και με 49 πόντους πέτυχε το ατομικό του ρεκόρ, διαμελίζοντας την άμυνα των Ουίζαρντς, οδηγώντας τους Σίξερς σε εύκολη νίκη με 129-112 στη Φιλαδέλφεια!

Οι Σίξερς έφτασαν έτσι στο 27-2 μέσα στην έδρα τους, παρότι έχασαν τον Μπεν Σίμονς για άγνωστο διάστημα και βρίσκονται μισή νίκη πίσω από τους Χιτ για την τέταρτη θέση και το αβαντάζ έδρας στην Ανατολή!

Ο Εμπίντ έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, χωρίς να πάρει “τρελό” αριθμό προσπαθειών. Είχε 17/24 σουτ με 1/3 τρίποντα και 14/15 βολές, σουτάροντας υποδειγματικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Πρόσθεσε επίσης 14 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τρία κλεψίματα κι όλα αυτά τα έκανε μέσα σε 36 λεπτά.

Οι Σίξερς είδαν στην τρίτη περίοδο την υπέρ τους διαφορά να ανατρέπεται με ένα 40-22 υπέρ των Χοκς που είχαν για κορυφαίο τον Τρέι Γιανγκ με 28 πόντους (2/11 τρίποντα πάντως…) και 10 ασίστ, ενώ ο Χάντερ πρόσθεσε 22 κι ο Τζον Κόλινς 21 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο όμως επανήλθε η τάξη. Ο Εμπίντ ανέλαβε και πάλι δράση μαζί με τον Τομπάιας Χάρις (25 πόντοι) και μάλιστα πέτυχε το ρεκόρ καριέρας του με το μοναδικό του τρίποντο στο παιχνίδι! Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν 46 πόντοι και το είχε πετύχει τον Νοέμβριο του 2017 κατά των Λέικερς.

Ο Εμπίντ… μάζεψε και κάπως τη δήλωση του περί κορυφαίου στον κόσμο: “Αυτό που είπα ήταν ότι στο τέταρτο 12λεπτο του All Star Game, βρισκόμουν στο παρκέ με μερικούς από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο. Κυριάρχησα, ήμουν ασταμάτητος, έκανε ό,τι ήθελα ειδικά στο “ποστ” και ένιωσα πως είχα την ευκαιρία να αποδείξω πως δικαιούμαι να μπω στη συζήτηση για τον καλύτερο. Πρέπει να παίζω κάθε βράδυ όπως απόψε”.