Ρόκετς: Ασταμάτητοι Ουέστμπρουκ-Χάρντεν ισοπέδωσαν τους Γκρίζλις (Video)

2020-02-27T06:29:53+00:00 2020-02-27T06:48:11+00:00.

27/Feb/20 06:29

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πέτυχε 33 πόντους, ο Τζέιμς Χάρντεν πρόσθεσε 30 κι οι Ρόκετς ισοπέδωσαν τους Γκρίζλις με 140-112 στο Χιούστον!

Από το πρώτο ημίχρονο η διαφορά είχε πάει στους 26 πόντους με το ασύλληπτο δίδυμο των Ρόκετς να κάνει τη ζημιά στους φιλοξενούμενους που μετά το All Star Break δείχνουν εντελώς άλλη εικόνα, μετρώντας τέσσερις σερί ήττες. Κρατάνε όμως την 8η θέση στη Δύση, αφού κι οι διώκτες τους χάνουν διαρκώς.

Ο Ουέστμπρουκ άγγιξε το τριπλ νταμπλ μετρώντας 33 πόντους (15/24 σουτ), οκτώ ασίστ και εννιά ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσε και τέσσερα κλεψίματα! Είχε λείψει από το προηγούμενο παιχνίδι λόγω ενός προβλήματος σε δάκτυλο του χεριού του. Πταίσμα.

Ο Χάρντεν έπαιξε μόλις 28 λεπτά, αλλά ήταν εύστοχος στις προσπάθειες του φτάνοντας τους 30 πόντους με 7/12 τρίποντα (9/16 σουτ). Σπάνιο για αυτόν ομολογουμένως.

Σε αυτούς τους δύο ήρθε να προστεθεί κι ο Όστιν Ρίβερς με 23 πόντους (9/12 σουτ) κι οι Ρόκετς πέτυχαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, εδραιώνοντας ακόμα περισσότερο τη θέση τους (4η) στο αβαντάζ έδρας της Δύσης.

O Ντίλον Μπρουκς με με 22 πόντους (αλλά 9/26 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έβαλε 16 (10ριμπ.) ενώ ο Τζα Μοράντ έμεινε στους 12 με εννιά ασίστ.