Λέικερς: Περίπατος με τους Ουόριορς και χωρίς τον ΛεΜπρόν

2020-02-28T08:36:36+00:00 2020-02-28T08:36:36+00:00.

28/Feb/20 08:36

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν μεταξύ Ουόριορς και Λέικερς κι οι δεύτεροι είναι πλέον πρώτοι στη Δύση και νικούν με περίπατο τους πρώην πρωταθλητές, έστω και χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στη σύνθεση τους.

Ο “Βασιλιάς” δεν αγωνίστηκε στο Σαν Φρανσίσκο λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό, αλλά οι πρωτοπόροι της Δύσης, Λέικερς, πέρασαν με ευκολία από την έδρα των Ουόριορς συντρίβοντας τους 116-86!

Ο Άντονι Ντέιβις έπαιξε όσο χρειάστηκε πετυχαίνοντας 23 πόντους σε 25 λεπτά με τον κόουτς Βόγκελ να έχει τη δυνατότητα να μοιράσει το χρόνο. Φανταστείτε για πόσο ήρεμο βράδυ είχαν οι Λέικερς που ο μοναδικός παίκτης που άγγιξε τα 30 λεπτά (29) ήταν ο Κάιλ Κούζμα που πέτυχε 18 πόντους.

Οι Λέικερς πέτυχαν την έβδομη σερί νίκη τους γυρνώντας “ζεστοί” από το All Star Break και 25 ματς πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου έχουν ασφαλή διαφορά 5,5 νικών από τους δεύτερους Νάγκετς.

Για ένα ημίχρονο οι Ουόριορς ήταν ανταγωνιστικοί καθώς η διαφορά στα μισά του αγώνα ήταν μόλις στο δίποντο. Φυσικά, αν μιλάμε για απουσία του ΛεΜπρόν, τι να πούμε και τους Ουόριορς που έχασαν νωρίς με αποβολή και τον Ντρέιμοντ Γκριν (10′ συμμετοχής).

Στην τρίτη περίοδο τέλειωσαν όλα, καθώς οι Λέικερς αποφάσισαν να μη δώσουν άλλο “αέρα” στους Ουόριορς και με 40-17 τερμάτισαν κάθε πιθανότητα διεκδίκησης της νίκης από τους γηπεδούχους.

Ο Έρικ Πασκάλ μέτρησε 23 πόντους για την ομάδα του Στιβ Κερ, ενώ ο Τζόρνταν Πουλ πρόσθεσε 16 κι οκτώ ασίστ.