Πέλικανς: Επίδειξη δύναμης του Ζάιον, μεγάλο ρεκόρ ιστορίας στο ΝΒΑ! (Video)

2020-02-29T07:20:55+00:00 2020-02-29T07:20:55+00:00.

29/Feb/20 07:20

zion-ingram

O Ζάιον Ουίλιαμσον έκανε για μία ακόμα φορά επίδειξη δύναμης και με το νέο +20 παιχνίδι του, έγραψε ιστορία στο ΝΒΑ!

Ο Ζάιον πέτυχε 24 πόντους, οι Πέλικανς νίκησαν με 116-104 τους Καβαλίερς κι ο ίδιος έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ (19χρ., 237ημ.) που μετράει δέκα σερί ματς με +20 πόντους σε ηλικία κάτω των 20 ετών!

Οι Πέλικανς προηγήθηκαν με 18 πόντους στην πρώτη περίοδο κι από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξαν πίσω τους. Ο Ζάιον έπαιξε 30 λεπτά και είχε 11/16 δίποντα και 2/2 βολές και μαζί με τον Μπράντον Ίνγκραμ και τον Τζρου Χόλιντεϊ κυριάρχησαν στο παιχνίδι.

Ο Ίνγκραμ είχε 29 πόντους με 11/19 σουτ, ενώ ο Χόλιντεϊ μέτρησε 22. Ο Κόλιν Σέξτον πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους για τους Καβαλίερς.

Οι Πέλικανς έχουν τώρα ένα σχετικά καλό διάστημα με έξι νίκες στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους, αλλά εξαιτίας της κάθετης πτώσης των Γκρίζλις κι άλλων ανταγωνιστών τους, ανέβηκαν στην 9η θέση και με διαφορά μόλις δύο νικών από το Μέμφις!