Νετς: Ο ΛεΒερτ ανέτρεψε μόνος τους Σέλτικς με 37 πόντους σε τέταρτη περίοδο και παράταση! (Video)

2020-03-04T05:55:24+00:00 2020-03-04T05:55:24+00:00.

04/Mar/20 05:55

Ο Κάρις ΛεΒερτ πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 51 πόντους. Εντυπωσιακό. Ακόμα όμως περισσότερο ήταν το γεγονός ότι πέτυχε τους 37 από αυτούς τους πόντους στην τέταρτη περίοδο και την παράταση!!! Κανείς άλλος δεν έχει βγάλει τέτοιο νούμερο εδώ και 20 σεζόν…

Ο άσος των Νετς έκανε πράματα και θάματα στη Βοστόνη, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 129-120 στο έξτρα πεντάλεπτο, διάστημα στο οποίο είχαν υπέρ τους σκορ 11-2 με τον ΛεΒερτ να πετυχαίνει και τους 11 πόντους!

Κι όμως. Οι Σέλτικς ήταν μπροστά στο σκορ με 21 πόντους ως μεγαλύτερη διαφορά και 17 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Νετς όμως χάρη στον ΛεΒερτ έκαναν ένα τρομερό 51-34 στο τέταρτο 12λεπτο κι ισοφάρισαν με 3/3 εύστοχες βολές του ΛεΒερτ 0,2” πριν το τέλος από φάουλ που κέρδισε από τον Μάρκους Σμαρτ κι ενώ συνολικά είχε 12/18!

Αυτό ήταν το 12λεπτο με τους περισσότερους πόντους στην ιστορία των Νετς, οι οποίοι σταμάτησαν με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών που είχαν, κρατώντας την 7η θέση από τους Μάτζικ. Μπορεί να αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς στα πλέι οφ.

Ο ΛεΒερτ είχε 5/10 τρίποντα και 17/26 σουτ συνολικά. Δεν σπατάλησε δηλαδή και πολλές προσπάθειες της επίθεσης των Νετς. Ο Καμπαρό πρόσθεσε 16 κι ο Σπένσερ Ντινγούιντι 14 για τους Νετς.

Οι Σέλτικς είχαν την ατυχία να χάσουν νωρίς στο παιχνίδι τον Γκόρντον Χέιγουορντ που χτύπησε και αποχώρησε με 17 λεπτά συμμετοχής (7 πόντοι). Ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε 22 κι ο Κέμπα Ουόκερ 21 για τη Βοστόνη, ενώ ο Μάρκους Σμαρτ τέλειωσε το ματς με 14 και 10 ασίστ.