Σίξερς: Πρώτο διπλό μετά εννιά ήττες και μάλιστα χωρίς Εμπίντ-Σίμονς! (Video)

2020-03-06T07:49:28+00:00 2020-03-06T07:49:28+00:00.

06/Mar/20 07:49

Οι Σίξερς έχουν το πλέον αρνητικό ρεκόρ εκτός έδρας από τις ομάδες που (λένε πως) διεκδικούν τον τίτλο. Πέτυχαν ένα χωρίς τους Εμπίντ, Σίμονς και Τζος Ρίτσαρντσον!

Οι Σίξερς πέρασαν με 125-108 από το Σακραμέντο κι έσπασαν ένα αρνητικό σερί εννιά ηττών μακριά από τη Φιλαδέλφεια, έχοντας πάνω από ένα μήνα απόσταση από την τελευταία τους επιτυχία έξω από το γήπεδο τους!

Η Φιλαδέλφεια έπαιξε για τέταρτο σερί μαζί χωρίς τον Τζοέλ Εμπίντ (τραυματίας στον αριστερό ώμο) και έκτο δίχως τον Μπεν Σίμονς (μέση). Δεν αγωνίστηκε επίσης ο Τζος Ρίτσαρντσον, ο βασικός τους σούτινγκ γκαρντ.

Πήραν προβάδισμα με +10 στο ημίχρονο και +16 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά οι Κινγκς μείωσαν σε 112-106 χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Χιλντ και Μπαρνς με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο Τομπάις Χάρις όμως απάντησε (28 πόντοι, 14 ριμπάουντ), ο Αλ Χόρφορντ (18 πόντοι οκτώ ριμπάουντ, έξι ασίστ) έβαλε τέσσερις σερί πόντους κι οι Σίξερς έκλεισαν το ματς με σκορ 13-2 υπέρ τους.

Ο Σέικ Μίλτον με 20 πόντους συμπλήρωσε τους δύο προαναφερόμενους, ενώ οι Σίξερς πήραν πολλά από τον πάγκο τους με τον Άλεκ Μπερκς να τελειώνει το ματς με 17 πόντους και τον Ραούλ Νέτο 16!

Οι Κινγκς έχασαν μία ευκαιρία να πλησιάσουν τους Γκρίζλις και να ανέβουν αυτοί στην 9η θέση, με τα πλέι οφ να απομακρύνονται πλέον αισθητά. Ο ΝτεΆαρον Φοξ είχε 23 πόντους κι επτά ασίστ, ενώ ο Μπάντι Χιλντ έβαλε 22 με 6/10 τρίποντα.