Λέικερς – Μπακς 113-103: Μόνος του έπαιζε ο Γιάννης, ρεβάνς για τους φοβερούς ΛεΜπρόν & Ντέιβις! (Video)

2020-03-07T07:55:45+00:00 2020-03-07T09:00:30+00:00.

07/Mar/20 07:55

Το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στους Μπακς και τους Λέικερς στο Λος Άντζελες βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με φοβερή εμφάνιση των ΛεΜπρόν-Ντέιβις, κόντρα στις… μοναχικές προσπάθειες του εξαιρετικού Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Ήταν ένα ματς σαν τελικός! Οι Λέικερς πήραν ρεβάνς για την ήττα τους στο Μιλγουόκι και χάρη στους δύο σούπερ σταρ τους και την υπεροχή τους στην τρίτη περίοδο, πέτυχαν τη νίκη με 113-103, μειώνοντας τη διαφορά στη βαθμολογία στα τέσσερα παιχνίδια. Νομίζουμε πως ο Γιάννης και η παρέα του που μόλις υπέστησαν τη 10η ήττα τους, αισθάνονται ακόμα ασφαλείς για το απόλυτο αβαντάζ έδρας στο ΝΒΑ και φέτος!

Ο Γιάννης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του τελειώνοντας το ματς με 32 πόντους (10/21 σουτ, 1/6 τριπ. και 11/14 βολές), 11 ριμπάουντ, έξι ασίστ και μόλις δύο λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής, αλλά δεν είχε βοήθεια από τα άλλα μεγάλα ονόματα των Μπακς. Ο Μίντλετον έμεινε χαμηλά στους 12 πόντους με 5/19 σουτ, ενώ ο Έρικ Μπλέντσο είχε 11.

Ο Αντετοκούνμπο προσπάθησε πολύ στην τέταρτη περίοδο να γυρίσει το παιχνίδι μετά το “εκρηκτικό” τρίτο 12λεπτο των Λέικερς όταν πήραν διαφορά 11 πόντων (ισόπαλο το ημίχρονο) με τον “Βασιλιά” να βάζει 14 από τους 37 πόντους του (12/21 σουτ, 1/7τριπ., 12/15 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Χάρη στον MVP αλλά και τον πολύ καλό Ντόντ ΝτιΒιντσέντζο (17 πόντοι), οι Μπακς μείωσαν ως και τους τέσσερις πόντους, ωστόσο όμως εκεί φάνηκε η καθοριστική επέμβαση του Άντονι Ντέιβις. Ο “μονόφρυδος” έβαλε μεγάλα καλάθια- είχε συνολικά 30 πόντους σε μόλις 29 λεπτά με 10/11 βολές και 10/24 σουτ- και πρόσθεσε ένα κρίσιμο μπλοκ πάνω στον Μίντλετον, ο ΛεΜπρόν βοήθησε κι αυτός, κι οι Λέικερς αντιστάθηκαν στην αντεπίθεση του Γιάννη και των Μπακς.

Με 11 πόντους τέλειωσε το ματς ο Κάιλ Κούζμα – ο τρίτος “διψήφιος” των Λέικερς- ενώ 13 με 4/5 σουτ πέτυχε ο Μπρουκ Λόπεζ.