Σπερς: Έβαλε 38 ο Ντόντσιτς αλλά… άντεξαν (Video)

2020-03-11T08:29:26+00:00 2020-03-11T08:29:26+00:00.

11/Mar/20 08:29

Ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε 38 πόντους αλλά οι Σπερς άντεξαν στο σφυροκόπημα του και πήραν μεγάλη νίκη με 119-109 στο Σαν Αντόνιο.

Οι Σπερς έκαναν ένα μεγάλο δεύτερο ημίχρονο με +15 κι ακόμα καλύτερη τέταρτη περίοδο με επί μέρους σκορ 36-24, παίρνοντας τη νίκη που τους κρατάει ζωντανούς για τα πλέι οφ της Δύσης. Αν και απέχουν τέσσερις νίκες από τους Γκρίζλις και τρεις ακόμα ομάδες βρίσκονται μπροστά τους, οι Σπερς διατηρούν ακόμα τις ελπίδες τους.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ επέστρεψε μετά έξι παιχνίδια και πέτυχε 24 πόντους για τους Σπερς, ενώ 17 έβαλε ο Ρούντι Γκέι, 16 ο Μάρκο Μπελινέλι με 4/6 τρίποντα και 13 ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν που μοίρασε και 12 ασίστ. Από 14 έβαλαν οι Λάιλς και Ντέρικ Ουάιτ. Επτά παίκτες των Σπερς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και κάπως έτσι άντεξαν στο μεγάλο παιχνίδι του Λούκα.

Ο Σλοβένος γκαρντ είχε 38 πόντους με 13/26 σουτ (6/13 τρίποντα), ενώ πρόσθεσε επτά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ! Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ πρόσθεσε 20 με 4/9 τρίποντα, αλλά ο Κρίσταπς Πορζίνγκις εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Σπερς έχοντας μόλις εννιά πόντους στο ενεργητικό του (12 ριμπάουντ) με 1/8 τρίποντα και 4/15 σουτ συνολικά! Έτσι δεν κερδίζεις…

Οι Μάβερικς έμειναν στην 7η θέση και απέχουν τρία παιχνίδια από τους τέταρτους Τζαζ, δείχνοντας πως δύσκολα θα καταφέρουν να πάρουν αβαντάζ έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ της Δύσης.