Λου Ουίλιαμς: Η ΕΠΙΚΗ ιστορία για τον παίκτη που σκόραρε 2 πόντους όταν τον μάρκαρε ο Κόμπι!

2020-04-17T22:42:52+00:00 2020-04-17T22:56:35+00:00.

17/Apr/20 22:42

Ο Λου Ουίλιαμς εξιστόρησε μία φοβερή ιστορία που αφορούσε τον Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος είχε πει πως θα ”σβήσει” στο δεύτερο μέρος αντίπαλό του που είχε 23 πόντους και το έκανε!

Το μεγαλείο του Κόμπι Μπράιαντ μπορεί να φανεί και από πολλές ”απαρατήρητες” στιγμές, που δείχνουν πως δεν ήταν ένας συνηθισμένος παίκτης. Μία τέτοια περίπτωση είναι και η ιστορία που εξιστόρησε ο Λου Ουίλιαμς.

Ο νυν παίκτης των Κλίπερς είχε φορέσει την φανέλα των Λέικερς τη διετία 2015-2017 και θυμήθηκε ένα ματς της περιόδου 2015/16, όταν οι Νάγκετς φιλοξένησαν την ομάδα του Λος Άντζελες. Στις 23/12/15, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 107-111, με τον Κόμπι Μπράιαντ να είναι ο πρώτος σκόρερ του ματς με 31 πόντους.

Εκτός από αυτό όμως, ανέλαβε να μαρκάρει τον Ουίλ Μπάρτον, ο οποίος είχε πάρει ”φωτιά” στο πρώτο μέρος με 23 πόντους. Η τακτική έπρεπε να αλλάξει και η άμυνα να προσαρμοστεί στον παίκτη του Ντένβερ, όμως ο Κόμπι είχε αντίθετη άποψη:

”Ήμασταν στο Ντένβερ και ο Μπάρτον είχε τρελαθεί, πρέπει να είχε βάλει 25 πόντους στο ημίχρονο. Ο προπονητής είπε πως πρέπει να κάνουμε προσαρμογές στο μαρκάρισμα του Ουίλ. Τότε ο Κόμπι είπε στον κόουτς να μην ανησυχεί γιατί θα τον μαρκάρει αυτός στο δεύτερο ημίχρονο. Τον κοιτάξαμε όλοι και είπε: ‘Μην ανησυχείς γι’ αυτόν, θα το φροντίσω εγώ. Δεν θα υπάρχει στο δεύτερο ημίχρονο”.

Για την ιστορία, ο Μπάρτον τελείωσε το ματς με 25 πόντους, σκόραρε δηλαδή μόλις 2 στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα παιχνίδι που είχε και ελληνικό χρώμα, με τον Κώστα Παπανικολάου να μετράει 9 πόντους και 1 κλέψιμο σε 9′ με τους Νάγκετς.