ΝΒΑ: Οι Τζαζ στο φινάλε την πρώτη νίκη στη “φούσκα”, ολιγόλεπτη συμμετοχή ο Ζάιον (Video)

2020-07-31T07:49:55+00:00 2020-07-31T07:49:55+00:00.

31/Jul/20 07:49

Ο Ρούντι Γκομπέρ πέτυχε δύο καθοριστικές βολές με 6,9” για το φινάλε κι οι Γιούτα Τζαζ πήραν την πρώτη νίκη στη “φούσκα” του Ορλάντο, 106-104!

Οι Τζαζ μείωσαν τις ελπίδες των Πέλικανς να μπουν στα πλέι οφ, αφού ο πρώτος σκόρερ τους, Μπράντον Ίνγκραμ επιχείρησε στο τέλος να πάρει τη νίκη με τρίποντο, αλλά η μπάλα χτύπησε και δύο φορές στη στεφάνη πριν καταλήξει έξω.

Το παιχνίδι ήταν δραματικό, οι ομάδες δεν έδειξαν να επηρεάζονται τόσο πολύ από τη διακοπή και την έλλειψη φιλάθλων, με τους Τζαζ να γυρνάνε από το -12 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τέλος “καθάρισε” ο Ρούντι Γκομπέρ που όπως θυμάστε έγινε η (καλή) αιτία να σταματήσει η σεζόν. Τέλειωσε το ματς με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και τρία μπλοκ, ενώ ο Τζόρνταν Κλάρκσον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ με 23 πόντους (1/8τριπ.) κι ο Ντόνοβαν Μίτσελ πρόσθεσε 20 πόντους, όσους κι ο Μάικ Κόνλεϊ (4 ασίστ).

Μίτσελ και Γκομπέρ που ήταν στα “μαχαίρια” λόγω του κορωνοϊού και της μετάδοσης του από τον έναν στον άλλο (ο δεύτερος στον πρώτο) συνεργάστηκαν πολύ καλά. Ο Μίτσελ είχε πέντε ασίστ και τρία κλεψίματα.

Έξω ο Ουίλιαμσον στα καθοριστικά τελευταία λεπτά

Οι Πέλικανς προτίμησαν για μία ακόμα φορά να προφυλάξουν τον Ζάιον Ουίλιαμσον, καθώς το Νο1 του περσινού ντραφτ έλειψε 12 μέρες από τη “φούσκα” λόγω οικογενειακού προβλήματος.

Ξεκίνησε στη βασική πεντάδα, πέτυχε 13 πόντους (6/8 δίποντα, 1/1 βολή) σε μόλις 15 λεπτά συμμετοχής, αλλά υπήρχε περιορισμός στο χρόνο συμμετοχής του και στα τελευταία επτά καθοριστικά λεπτά είδε το ματς από τον πάγκο.

Πρώτος σκόρερ των Πέλικανς ήταν ο Μπράντον Ίνγκραμ με 23 πόντους, ενώ ο Τζέι Τζέι Ρέντικ πρόσθεσε 21 κι ο Τζρου Χόλιντεϊ 20. Ο Ρέντικ ισοφάρισε 102-102, αλλά οι Πέλικανς δεν μπόρεσαν να αρπάξουν τη νίκη. Απογοητευτικός ήταν ο Λόνζο Μπολ που έμεινε στους τέσσερις πόντους με 2/13 σουτ (επτά ασίστ).

Οι Τζαζ παίζουν χωρίς τον τραυματία Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (καρπός) κι ο Ράις Ο’Νιλ τον αντικατέστησε στην πεντάδα (12π.) όπως κι ο Τζο Ινγκλς (13π.).