Χιτ: Πάτησαν γκάζι και νίκησαν εύκολα τους Νάγκετς (videos)

2020-08-01T21:44:09+00:00 2020-08-01T22:07:23+00:00.

01/Aug/20 21:44

Οι Χιτ ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και νίκησαν εύκολα τους Νάγκετς με σκορ 125-105.

Πρεμιέρα έκαναν στο Ορλάντο Χιτ και Νάγκετς, με την αναμέτρηση των δύο ομάδων να ”κλέβει” την παράσταση από το πρόγραμμα του Σαββάτου (1/8).Τελικά, η ομάδα του Μαϊάμι εμφανίστηκε αρκετά ανώτερη, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 125-105. Αυτή ήταν η 42ο θετικό αποτέλεσμα σε 66 ματς, με το Ντένβερ να μένει στο 43-23.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο του μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Η ψαλίδα άνοιξε στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους 38-22 των Χιτ, την ώρα που οι Νάγκετς δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με κάποιο τρόπο. Η διαφορά ξεπέρασε μάλιστα και τους 20 πόντους (πλησίασε ακόμα και τους 30 με 125-98) και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι των νικητών οι Μπαμ Αντεμπάγιο με 22 πόντους- 9 ριμπάουντ- 6 ασίστ, ενώ 22 με 7 ασίστ είχε ο Τζίμι Μπάτλερ, 20 ο Κέλι Ολίνικ (όλους στη τέταρτη περίοδο!) και 17 ο Ντάνκαν Ρόμπινσον. Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν εξαιρετικός μόνο για ένα ημίχρονο, μένοντας στους 19 πόντους-7 ριμπάουντ-6 ασίστ, με τον Τζεράμι Γκραντ να μετράει επίσης 19.

Αξίζει να σημειώσουμε πως πριν πριν το τζάμπολ, ο Μπάτλερ έκανε πράξη τα όσα είχε πει, βγαίνοντας στο παρκέ με φανέλα δίχως όνομα ή μήνυμα. Κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται, όπως γνώριζε ήδη και ο παίκτης, όμως η φάση ήταν αρκετή για να σχολιαστεί.

Τα 12λεπτα: 28-26, 56-57, 94-79, 125-105

Χιτ: Αντεμπάγιο 22, Μπάτλερ 22, Κράουντερ 9, Ναν 11, Ρόμπινσον 17, Ολίνικ 20, Τζόουνς τζ. 1, Ντάγκιτς 13, Ιγκουοντάλα 3, Χίρο 7

Νάγκετς: Μίλσαπ 8, Πόρτερ τζ. 11, Κρεγκ 10, Γιόκιτς 19, Μόρις 13, Πλάμλι 7, Γκραντ 19, Μπολ 4, Ντοζίερ 6, Ντάνιελς 5, Βόνλε 2