Κλίπερς: Διέλυσαν τους Πέλικανς με ρεκόρ τριπόντων! (Video)

2020-08-02T08:07:25+00:00 2020-08-02T13:30:17+00:00.

02/Aug/20 08:07

Οι Κλίπερς ανέκαμψαν μετά την ήττα από τους Λέικερς, διαλύοντας τους Πέλικανς με 126-103 με ρεκόρ οργανισμού 25 τρίποντα!

Ο Πολ Τζορτζ ξεκίνησε το παιχνίδι με τρία σερί εύστοχα έξω από 7.25 μέτρα και τέλειωσε το ματς με 28 πόντους και 8/11 τρίποντα σε μόλις 26 λεπτά!

Οι Κλίπερς έκαναν το ρεκόρ της ιστορίας τους με 25/47 με τον Ρέτζι Τζάκσον να έχει 3/4 (15π.) και τον Πατ Μπέβερλι 3/5 (9π.).

Είναι χαρακτηριστικό του πόσο εύκολα “καθάρισαν” το ματς οι Κλίπερς που στο ημίχρονο το σκορ ήταν 77-45 αφού οι Πέλικανς δεν είχαν απάντηση στο τρίποντο μπαράζ που δέχονταν.

Οι Κλίπερς έβαλαν έξι τρίποντα για το αρχικό 20-6 και είχαν 9/13 στην πρώτη περίοδο (37-25).

Ο Καουάι Λέοναρντ μέτρησε 24 πόντους, ενώ για μία ακόμα φορά δεν αγωνίστηκε ο Λου Ουίλιαμς αλλά ούτε ο Μόντρεζλ Χάρελ.

Ο Ζάιον Ουίλιαμσον πάτησε στο παρκέ για μόλις 14 λεπτά και με αυτόν τον τρόπο δεν μπορούν οι Πέλικανς να ελπίζουν για πρόκριση στα πλέι οφ παρότι είχαν τέτοιο σκοπό. Ο Ζάιον έμεινε στους επτά πόντους, ενώ 14 έβαλε ο Μπράντον Ίνγκραμ.

Ο Αλεξάντερ-Ουόκερ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πέλικανς που μετράνε 2/2 ήττες στη “φούσκα”.