Σέλτικς: Σούπερ Τέιτουμ – Μπράουν και νίκη κόντρα στους Μπλέιζερς (videos)

2020-08-03T00:18:59+00:00 2020-08-03T04:30:45+00:00.

03/Aug/20 00:18

Οι Σέλτικς, παρότι βρέθηκαν ακόμα και στο +24, στο τέλος δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Μπλέιζερς, όμως κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 128-124.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς οι Σέλτικς  επέστρεψαν στις νίκες , επικρατώντας με 128-124 του Πόρτλαντ, αποτέλεσμα που βελτίωσε το ρεκόρ τους στο  44-22. Από την άλλη οι Μπλέιζερςέπεσαν στο 30-37 και παραμένουν στην 9η θέση, πίσω από το Μέμφις (32-34) στο κυνήγι για μια θέση στα πλέι οφ.

Οι Σέλτικς στο ξεκίνημα ήταν… μαγικοί! Με τον Τέιτουμ να κάνει απίθανα πράγματα στο παρκέ, οι πράσινοι πήραν τα ηνία και έκλεισαν το δωδεκάλεπτο στο 37-24, ενώ ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, με τους Κέλτες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 67-48.

Η απάντηση από τος Μπλέιζερς ήρθε από τους Λίλαρντ και Νούρκιτς. Οι δύο σταρ του Πόρτλαντ πήραν μπροστά και μείωσαν, με το δωδεκάλεπτο να κλείνει στο 94-86. Μάλιστα δεν έμειναν εκεί, καθώς με ακόμα μια αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο πήραν ακόμα και το προβάδισμα με 118-119. Σε εκείνο το σημείο ο Μπράουν και ο Τέιτουμ βρήκαν μπροστά και έδωσαν το προβάδισμα στην Βοστόνη (125-122), με το Πόρτλαντ να μην μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω. Τελικό σκορ 128-124 και νίκη για τους Σέλτικς.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τέιτουμ (34π.), Μπράουν (30π.) και Χέιγουορντ (22π.), ενώ από την άλλη η μεγάλη εμφάνιση των Νούρκιτς (30π., 9ρ.) και Λίλαρντ (30π., 16ασ.) δεν ήταν αρκετή.

Δωδεκάλεπτα: 37-24, 67-48, 94-86, 128-124