Χιτ: Καθαρή νίκη επί των Σέλτικς χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ (Video)

2020-08-05T07:10:46+00:00 2020-08-05T07:10:46+00:00.

05/Aug/20 07:10

Οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν καθαρά και χωρίς ουσιαστικά να απειληθούν ποτέ από τους Σέλτικς, 112-106, παρότι ο Τζίμι Μπάτλερ δεν αγωνίστηκε. Έστειλαν… μήνυμα.

Οι δύο ομάδες κατέχουν τις θέσεις 3-4 με τους Χιτ να δείχνουν σε καλύτερη κατάσταση από τους Σέλτικς αυτήν την εποχή.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο μέτρησε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, άλλους τόσους έβαλε ο σουτέρ Ντάνκαν Ρόμπινσον (5/11 τρίποντα), ενώ 20 έβαλε ο Γκόραν Ντράγκιτς που τραυματίστηκε ελαφρά στον αστράγαλο (διάστρεμμα). Ο Κέλι Ολίνικ που ξεκίνησε αντί του Μπάτλερ, πρόσθεσε 15 πόντους.

Οι Χιτ έλεγξαν το ματς από το ημίχρονο (+12) έστω κι αν δεν πήραν τεράστιες διαφορές. Προς το τέλος του αγώνα οι Σέλτικς έκαναν την προσπάθεια τους να διεκδικήσουν τη νίκη, μειώνοντας με τρίποντο τη διαφορά στους τρεις πόντους, 13” πριν το τέλος.

Οι εύστοχες βολές των Χιτ όμως δεν επέτρεψαν να αλλάξει η διαμορφωθείσα στα προηγούμενα 47 λεπτά κατάσταση.

Ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε 23 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράουν πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ Χέιγουορντ και Κέμπα Ουόκερ πρόσθεσαν από 15 πόντους.