Μπλέιζερς: Μεγάλο βήμα για τα πλέι οφ, στοπ στο αήττητο των Ρόκετς (video)

2020-08-05T08:04:50+00:00 2020-08-05T08:04:50+00:00.

05/Aug/20 08:04

Οι Μπλέιζερς έκαναν ένα σημαντικό βήμα για τα πλέι οφ, νικώντας με 110-102 τους αήττητους ως τώρα στη “φούσκα”, Ρόκετς…

Οι Μπλέιζερς πλησίασαν τους Γκρίζλις στις 1,5 νίκες, αλλά το θέμα είναι να πάρουν τη θέση για τον αγώνα “μπαράζ” όπως θα τον ονομάζαμε, έναντι των Σπερς, των Πέλικανς ή των Σανς που έρχονται με φόρα.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε 21 πόντους, ο Σι Τζέι Μακόλουμ πρόσθεσε 20 κι ο Γιουσούφ Νούρκιτς έκανε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους, 19 ριμπάουντ και τρία μπλοκ!

Ήταν όμως ο Καρμέλο Άντονι αυτός που με ένα “clutch” τρίποντο έκανε το 107-102 με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει στο χρονόμετρο, κλειδώνοντας τη νίκη για το Πόρτλαντ.

Ο “Μέλο” είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ: “Είναι ένας Hall Of Famer! Το απογοητευτικό είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που εκπλήσσονται από ό,τι κάνει”, δήλωσε μετά το ματς ο Ντάμιαν Λίλαρντ, άλλος ένας που υπερασπίζεται τον Καρμέλο Άντονι.

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε εννιά ασίστ σε 33 λεπτά, περιορίζοντας τη δράση του λόγω φάουλ: “Δεν μπορούσα να είμαι τόσο επιθετικός όσο θα ήθελα”, σχολίασε ο “μουσάτος” που είχε κοντά του τον Τζεφ Γκριν με 22 πόντους (ρεκόρ σεζόν), αλλά… όχι τον Ράσελ Ουέστμπρουκ.

Ο “Ρας” είχε 5/14 σουτ (0/2 τρίποντα), 5/12 βολές και με 15 πόντους (9 ασίστ) δεν βοήθησε την ομάδα του όπως συνηθίζει.