“Χτίζουν” σερί οι Σίξερς, χωρίς νίκη οι Ουίζαρντς (videos)

2020-08-06T00:36:46+00:00 2020-08-06T00:36:46+00:00.

06/Aug/20 00:36

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, οι Σίξερς πανηγύρισαν στο φινάλε τη νίκη κόντρα στους Ουίζαρντς.

Δεύτερη σερί νίκη (σε 3 ματς) στο Ορλάντο για τους Σίξερς με 107-98. Η ομάδα της Φιλαντέλφεια χρειάστηκε να φτάσει μέχρι το τέλος, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση των Ουίζαρντς (0-4) και να ανέβει στο 41-27, την ώρα που οι ηττημένοι μετρούν 24-44.

Οι νικητές ξέφυγαν δύο φορές στο σκορ, όμως η Ουάσινγκτον προσπάθησε και έβαλε δύσκολα, σε δεύτερη και τέταρτη περίοδο. Οι Σίξερς όμως είχαν τις λύσεις, άντεξαν στα τελευταία λεπτά και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Την διαφορά έκανε ο Τζόελ Εμπίντ με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τομπάιας Χάρις είχε 17-6. Τόμας Μπράιαντ με 19 (10 ριμπάουντ) και Ζερόμ Ρόμπινσον με 19 επίσης προσπάθησαν για τους Ουίζαρντς, όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω.

Μάλιστα, οι Σίξερς είδαν τον Μπεν Σίμονς να αποχωρεί στη τρίτη περίοδο με τραυματισμό στο γόνατο, με τις πρώτες ενδείξεις όμως να είναι ενθαρρυντικές.

Τα 12λεπτα: 26-20, 54-47, 77-74, 107-98