Μπακς: Φοβερή ανατροπή κόντρα στους Χιτ με ΣΑΡΩΤΙΚΟ Γιάννη! (videos)

2020-08-07T00:51:08+00:00 2020-08-07T01:04:35+00:00.

07/Aug/20 00:51

giannis_bucks_heat

Οι Μπακς βρέθηκαν στο -23, αλλά όχι όμως νίκησαν τους Χιτ, αλλά το έκαναν και με +14! .Όλα τα λεφτά οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον!

Νίκη με μεγάλη ανατροπή για τους Μπακς!

Οι πρωτοπόροι της Ανατολής λίγο έλειψαν να ηττηθούν για τρίτη (σερί) φορά στο Ορλάντο (2-2) από τους Χιτ (2-2), καθώς βρέθηκαν ακόμα και στο -23 (63-40 στο δεύτερο 12λεπτο), όμως τελικά πήραν τη νίκη στο φινάλε με σκορ 130-116. Αυτή ήταν η 55η νίκη των ”Ελαφιών” σε 69 ματς, κάτι που τους εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στην περιφέρειά τους, με τους ηττημένους να μένουν στο 43-26, χωρίς μάλιστα τον Τζίμι Μπάτλερ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Χιτ να έχουν το πάνω χέρι, κάτι που συνεχίστηκε σε μεγάλο μέρος του ματς. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 στην δεύτερη περίοδο (23), με το ημίχρονο να κλείνει στο +17 (73-56). Στο δεύτερο μέρος, το τοπίο άλλαξε πλήρως. Και αυτό γιατί οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση. Και το κατάφεραν!

Με επιμέρους 8-26, ο MVP και η παρέα του πέρασαν μπροστά στο σκορ με 82-81 στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Χιτ όμως βρήκαν τον τρόπο να πάρουν και πάλι κεφάλι. Ακολούθησε ένα ντέρμπι με τα όλα του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 110-111, με τους Μπακς να πατούν το γκάζι κάνοντας το 128-111 με 18-0 σερί (σκόραραν 5 πόντους στα τελευταία 5′ οι Χιτ) και ουσιαστικά να δίνουν τέλος στο ματς.

Τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει δίχως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας αστέρας έμεινε στο παρκέ για 30′ και σε αυτό το διάστημα έκανε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

33 πόντοι (13/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/9 βολές), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ, με τον Κρις Μίντλετον να είναι άξιος συμπαραστάτης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Τους 17 έφτασε ο Μπρουκ Λόπεζ, ενώ για τους Χιτ προσπάθησε με 21 ο Ντάνκαν Ρόμπινσον και με 20 ο Τάιλερ Χίρο.

Τα 12λεπτα: 34-25, 73-56, 98-92, 116-130

Μπακς: Αντετοκούνμπο 33, Μίντλετον 33, Λόπεζ 17, Μπλέτσο 9, Μάθιους 9, Ιλιασόβα, Ουίλιαμς 2, Χιλ 9, Κόρβερ, Κόνατον 11, Μπράουν 5, ΝτιΒιντσέντσο 2

Χιτ: Ολίνικ 13, Αντεμπάγιο 6, Κράουντερ 15, Ναν 14, Ρόμπινσον 21, Σίλβα, Αλεξάντερ, Χιλ 3, Τζόουνς τζ. 12, Ιγκουοντάλα 12, Χίρο 20