Ρόκετς: Θρίαμβος κατά των Λέικερς με απίστευτο Χάρντεν (Video)

2020-08-07T09:12:47+00:00 2020-08-07T09:12:47+00:00.

07/Aug/20 09:12

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έλειπε, ο Τζέιμς Χάρντεν κι οι Ρόκετς … χόρεψαν.

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 39 πόντους αγγίζοντας το τριπλ νταμπλ με 12 ασίστ και οκτώ ριμπάουντ στη στατιστική του, οδηγώντας τους Ρόκετς στη μεγάλη νίκη με 113-97!

Μπορεί να πει κανείς πως η απουσία του ΛεΜπρόν υπήρξε καθοριστική και θα είχε άδικο, αλλά κι οι Ρόκετς έπαιξαν χωρίς το δεύτερο “βιολί” τους, μιας και προστατεύθηκε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ.

Ο Χάρντεν είχε 5/10 τρίποντα και 12/12 βολές σε 36 λεπτά, ενώ ο Μπεν ΜακΛέμορ πρόσθεσε 20 πόντους με 5/10 τρίποντα επίσης.

Οι Ρόκετς είχαν συνολικά 21/57 εύστοχα έξω από τα 7.25 μέτρα, ενώ οι Λέικερς μόλις 2/19!.

Ο Κάιλ Κούζμα έπαιξε βασικός στη θέση του Τζέιμς και μέτρησε 21 πόντους ενώ ο Άντονι Ντέιβις έβαλε 17 (12 ριμπάουντ) σε 30 λεπτά και υπέπεσε σε επτά λάθη. Δεν περνάει και το καλύτερο φεγγάρι ο “μονόφρυδος”.

Οι Λέικερς μείωσαν σε 94-89 λίγο μετά το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά δεν μπόρεσαν να αντέξουν στο τρίποντο σφυροκόπημα των Ρόκετς.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα των Λέικερς σε πέντε ματς στη “φούσκα”, έχουν τη χειρότερη επίθεση στο “restart”, αλλά κράτησαν την πρώτη θέση στη Δύση. Να δούμε πότε θα βρουν ρυθμό όμως…