Γκρίζλις: Νίκη… ανάσα κόντρα στην Οκλαχόμα (videos)

2020-08-08T00:32:51+00:00 2020-08-08T01:14:09+00:00.

08/Aug/20 00:32

Οι Μέμφις Γκρίζλις πήραν τη νίκη απέναντι στην Οκλαχόμα με και κρατήθηκαν σε πλεονεκτική θέση για το τελευταίο εισιτήριο των playoffs της Δύσης.

Μια υπερπολύτιμη νίκη οι Γκρίζλις, με τις Αρκούδες να παίρνουν εύκολα τη νίκη απέναντι στην Οκλαχόμα με 121-92 και να κοιτάζουν ακόμα πιο έντονα τα playoff και την 8η θέση! Με αυτό το αποτέλεσμα το Μέμφις ανέβηκε στο 33-37, ενώ η Οκλαχόμα υποχώρησε στο 42-26.

Το παιχνίδι βέβαια ξεκίνησε τελείως διαφορετικά. Η Οκλαχόμα ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε τα ηνία, φτάνοντας ακόμα και στο +19, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να κλείνει στο 37-25 για τους Θάντερ. Η συνέχεια όμως ήταν τελείως διαφορετική. Το Μέμφις επέστρεψε και μάλιστα έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (63-60), ενώ στο τρίτο δωδεκάλεπτο πάτησε γκάζι, με το σκορ να είναι 95-78 στο 36’. Η τέταρτη περίοδος ήταν απλά μια τυπική διαδικασία, με τίποτα ουσιαστικά να μην αλλάζει. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τις Αρκούδες νικήτριες με 121-92.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπρουκς με 22 πόντους, ενώ Μόραντ και Βαλαντσιούνας πρόσθεσαν από 19. Από την άλλη ο Πολ είχε 17 πόντους και ο Ντορτ 16.

Δωδεκάλεπτα: 25-37, 63-60, 95-78, 121-92.