Κλίπερς: Ανατροπή και νίκη επί των Μπλέιζερς παρά την απουσία Λέοναρντ! (videos)

2020-08-08T21:39:35+00:00 2020-08-08T23:28:38+00:00.

08/Aug/20 21:39

Οι Κλίπερς, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Λέοναρντ, έκαναν την ανατροπή και στο τέλος πήραν τη νίκη με 122-117 απέναντι στο Πόρτλαντ.

Οι Μπλέιζερς βρέθηκαν πολύ κοντά στη νίκη, καθώς είχαν το πάνω χέρι στα τελευταία λεπτά, όμως μια αντεπίθεση διαρκείας των Κλίπερς και ένα επιμέρους 12-2 ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη με 122-117 στην ομάδα του Λος Άντζελες.

Οι Κλίπερς, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τον Λέοναρντ, ανέβηκαν έτσι στο 47-22, ενώ από την άλλη οι Μπλέιζερς υποχώρησαν στο 32-39 και απομακρύνθηκαν από τους 8ους Γκρίζλις, οι οποίοι είναι στο 33-37.

Οι Μπλέιζερς μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πήραν το προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 75-69. Παρόλα αυτά οι Κλίπερς επέστρεψαν και μάλιστα πήραν για λίγο το προβάδισμα όμως οι τυπικά γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο, φτάνοντας στο +5 2΄ πριν το τέλος. Σάμετ και Πάτερσον έκαναν το σκορ 115-115 στα 60’’ πριν το τέλος, όμως δεν έμειναν εκεί. Ο ΜακΓκράντερ με τρίποντο έκανε το 118-117, ενώ οι βολές των Σάμετ και Γκριν τελείωσαν την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 122-117 και νίκη για τους Κλίπερς.

Ο Πολ Τζορτζ είχε 21 πόντους για τους Κλίπερς, ενώ 19 πρόσθεσε ο Λάντρι Σάμετ. Από την άλλη ο ΜακΚόλουμ είχε 29 πόντους και ο Λίλαρντ 22.

Δωδεκάλεπτα: 37-34, 75-69, 96-95, 117-122.