Νάγκετς: Πήραν την ΜΑΤΣΑΡΑ των δύο παρατάσεων με απίθανο Γιόκιτς (videos)

2020-08-09T00:50:01+00:00 2020-08-09T01:06:34+00:00.

09/Aug/20 00:50

LAKE BUENA VISTA, FLORIDA - AUGUST 08: Nikola Jokic #15 of the Denver Nuggets handles the ball as Rudy Gobert #27 of the Utah Jazz defends during the third quarter at The Arena at ESPN Wide World Of Sports Complex on August 08, 2020 in Lake Buena Vista, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)

Οι Νάγκετς, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Νίκολα Γιόκιτς, πήραν τη νίκη απέναντι στους Τζαζ στην δεύτερη παράταση με 134-132.

Μετά από ένα ΜΑΓΙΚΟ παιχνίδι, οι Νάγκετς πήραν μια παλικαρίσια νίκη απέναντι στους Τζαζ με 134-132, έχοντας τον Γιόκιτς σε τρομερή κατάσταση, παρότι το ματς έληξε στην δεύτερη παράταση!

Το παιχνίδι έδειχνε πως ανήκει στους Τζαζ, όμως οι Νάγκετς έκαναν στο τέλος την μεγάλη ανατροπή στην κανονική διάρκεια, άντεξαν στην πρώτη παράταση χάρη στον Γιόκιτς και στο τέλος πήραν τη νίκη κόντρα στους Μορμόνους ανεβαίνοντας στο 46-24. Από την άλλη η Γιούτα υποχώρησε στο 43-27.

Οι Τζαζ μπήκαν… φουριόζοι στο ματς και πήραν τον έλεγχο, με τους Νάγκετς να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Το πρώτο δωδεκάλεπτο έκλεισε στο 15-29, ενώ η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (79-88). Από εκείνο το σημείο και μετά η Γιούτα ήταν λες και… κοιμήθηκε, με το Ντένβερ να μειώνει και τελικά να ισοφαρίζει σε 98-98 στ 2’ για το τέλος. Οι Τζαζ τα… έσπασαν στη συνέχεια, με τον Μάρεϊ να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια και να κάνει στο σκορ 102-98 στα 26’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Πλέον ήταν η ώρα του Ντόνοβαν Μίτσελ! Ο σταρ των Τζαζ με δικό του σουτ μείωσε στον πόντο (103-104), ενώ μετά την ½ βολές του Γκραντ έκανε το 105-105, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Τζαζ ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν τη νίκη, όμως ο Νίκολα Γιόκιτς δήλωσε παρών και με 12 πόντους στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, συμπεριλαμβανομένου και του καλαθιού που έκανε το 119-119, κράτησε ζωντανούς τους Νάγκετς, οδηγώντας το ματς σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο εξτρά πεντάλεπτο οι Μάρεϊ και Γκραντ έδωσαν βοήθειες στον Γιόκιτς, την ώρα που πλέον οι Τζαζ είχαν μείνει από δυνάμεις. Έτσι, παρά την προσπάθεια του Μίτσελ να κάνει τα πάντα μόνος του, το τέλος του αγώνα βρήκε τους Νάγκετς νικητές με 134-132.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ο κορυφαίος των Νάγκετς, έχοντας 30 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ από 23 πρόσθεσαν οι Πόρτερ και Μάρεϊ.

Για τους Τζαζ ο Ντόνοβαν Μίτσελ πήγε να γυρίσει μόνος του στο ματς στην δεύτερη παράταση, όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του, παρά τους 35 πόντους που έβαλε.

Δωδεκάλεπτα: 15-29, 49-63, 79-88, 105-105, 119-119 (παρ.), 134-132 (παρ.2).