Μπακς – Μάβερικς: ΤΡΟΜΕΡΟΙ Ντόντσιτς και Γιάννης με νικητή τον πρώτο! (videos)

2020-08-09T07:15:39+00:00 2020-08-09T07:35:18+00:00.

09/Aug/20 07:15

giannis_doncic

Μπακς και Μάβερικς προσέφεραν ένα τρομερό ματς, με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη στην παράταση. Σόου από Λούκα Ντόντσιτς και Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Μεγάλο ντέρμπι τα ξημερώματα της Κυριακής (9/8) στο Ορλάντο, με τους Μάβερικς να κερδίσουν τους Μπακς με 136-132 μετά από 53′ αγώνα! Με αυτό τον τρόπο, οι νικητές μετρούν πλέον 42 νίκες σε 72 ματς, ενώ τα ”Ελάφια” είναι στο 55-15 (2-3 στην ”φούσκα”), έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρώτη θέση στην Ανατολή.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, κάτι που φάνηκε και από την ύπαρξη παράτασης. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Μπακς πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 71-62 στο ημίχρονο. Το Ντάλας ”επέστρεψε” στην τρίτη περίοδο και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο 119-119, με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει με 2/2 βολές το σκορ ισόπαλο και στην τελευταία επίθεση Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μπρουκ Λόπεζ δεν μπόρεσαν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Μιλγουόκι έμεινε χωρίς σκορ για 2′, με τους Μάβερικς να γράφουν το 128-119 (9-0 σερί). Οι ηττημένοι αντέδρασαν για το 128-126, όλα όμως τελείωσαν στο καλάθι του Ντόντσιτς για το 135-130 στο -11”.

Φυσικά, το παιχνίδι ήταν μία ”μονομαχία” Ντόντσιτς-Γιάννη, με νικητή τον πρώτο σε όλα τα επίπεδα. Συγκεκριμένα, ο Σλοβένος έκανε ρεκόρ καριέρας στις ασίστ, μετρώντας επίσης 36 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 42′! Όσο για τον ”Greek Freak”, είχε 34 πόντους (12/19 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/14 βολές), 13 ριμπάουντ, 5 μπλοκς και 1 ασίστ σε μόλις 33′!

Ο Μπρουκ Λόπεζ είχε επίσης 34 πόντους (6/12 τρίποντα) για τους Μπακς, ενώ για τους Μάβερικς, 27 πόντους με 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Ντόριαν Φίνι-Σμιθ και 26 ο Κρίσταπς Πορζίνγκις (με 11 ριμπάουντ).

Τα 12λεπτα: 35-32, 62-71, 93-91, 119-119, 136-132