Ράπτορς: Επέστρεψαν στις νίκες με εξαιρετικό Σιάκαμ (videos)

2020-08-09T22:43:53+00:00 2020-08-10T00:15:11+00:00.

09/Aug/20 22:43

Οι Ράπτορς πήραν τη νίκη απέναντι στους Γκρίζλις με 108-99, χωρίς να… γκαζώσουν και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τους Σέλτικς.

Οι Ράπτορς ήταν ανώτεροι των Γκρίζλις και παρότι στο τέλος οι Αρκούδες πάλεψαν για την ανατροπή, οι περσινοί πρωταθλητές είχαν λύσεις και πήραν τη νίκη με 108-99.

Με αυτό το αποτέλεσμα το Τορόντο ανέβηκε στο 50-19, ενώ το Μέμφις υποχώρησε στο 33-38, παραμένοντας όμως το φαβορί για την 8η θέση της Δύσης.

Παρά το καλό ξεκίνημα των Γκρίζλις, οι Ράπτορς από το δεύτερο δωδεκάλεπτο και μετά πήραν τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 60-54, ενώ με επιθετικό κρεσέντο στην τρίτη περίοδο ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (88-71, 36’). Στη συνέχεια οι Καναδοί χαλάρωσαν, με τις Αρκούδες να μειώνουν ακόμα και στους 4 πόντους, όμως Σιάκαμ και ΒανΒλίτ είχαν την απάντηση, ανεβάζοντας την διαφορά στους 11 και τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 108-99 και νίκη για του Ράπτορς.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών με τον Ιμπάκα να έχει 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη ο Τζα Μοράντ είχε 17 πόντους και 10 ασίστ, ενώ 25 πόντους πρόσθεσε ο Ντίλον Μπρουκς.

Δωδεκάλεπτα: 20-25, 60-54, 88.71, 108-99.