Μπλέιζερς-Σίξερς: Εξιλέωση με…. 51αρα ο Λίλαρντ, πιο κοντά στην οκτάδα (Videos)

2020-08-10T07:00:12+00:00 2020-08-10T07:13:58+00:00.

10/Aug/20 07:00

Ολοένα και πιο κοντά στην οκτάδα της Δύσης βρέθηκαν οι Μπλέιζερς που νίκησαν με 124-121 τους Σίξερς και τον Ντάμιαν Λίλαρντ να πετυχαίνει 51 πόντους!

Μετά τις δύο κρίσιμες χαμένες βολές που έχασε κατά των Κλίπερς κι ένα τρίποντο που ακολούθησε, ο Λίλαρντ εξιλεώθηκε βάζοντας 51 πόντους, τους 18 στην τέταρτη περίοδο κι οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, απέναντι στους χωρίς Σίμονς και Εμπίντ που τραυματίστηκε (6′ συμμετοχής), Σίξερς.

Ο Λίλαρντ πέτυχε 51 πόντους με 15/18 βολές και 4/12 τρίποντα (16/28 σουτ) ενώ πρόσθεσε και επτά ασίστ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπλέιζερς πλησίασαν πλέον τους Γκρίζλις στη μισή νίκη και μπορούν να τερματίσουν 8οι και να μπουν στα play in παιχνίδια (κάτι σαν μπαράζ) με πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων τους. Τους κυνηγούν βέβαια ακόμα, οι Σπερς κι οι Σανς, αφού οι Πέλικανς αποκλείστηκαν.

Το Πόρτλαντ πάντως πήγε να τα κάνει… μαντάρα, αφού ναι με αρχικά εκμεταλλεύτηκαν την έξοδο του Εμπίντ μπαίνοντας μπροστά με +16 πόντους, αλλά οι Σίξερς γύρισαν το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος και μάλιστα προηγήθηκαν χάρη κυρίως στον Τζος Ρίτσαρντσον που πέτυχε 34 (season high) με 6/10 τρίποντα.

Με το σκορ στο -5, οι Μπλέιζερς έκαναν μία τελική αντεπίθεση και προηγήθηκαν με 122-118. Ο Χόρφορντ (15π., 3/4τριπ.) μείωσε στον πόντο, αλλά ο Νούρκιτς (15π.) με 2/2 βολές κράτησε τη νίκη αφού το τρίποντο των Σίξερς βρήκε σίδερο.

Ο Καρμέλο Άντονι μέτρησε 20 πόντους ενώ 16 έβαλε ο Σι Τζέι Μακόλουμ. Με 20 πόντους τέλειωσε το ματς κι ο Άλεκ Μπερκς για τη Φιλαδέλφεια.