Κλίπερς: Το “καυτό” δίδυμο Λέοναρντ-Τζορτζ έδρασε κατά των Νάγκετς (video)

2020-08-13T09:23:38+00:00 2020-08-13T09:23:38+00:00.

13/Aug/20 09:23

Το καυτό δίδυμο των Κλίπερς, Καουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ, έδρασε και πάλι, οδηγώντας την ομάδα τους σε εύκολη νίκη με 124-111 κατά των Νάγκετς…

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 27 πόντους (9/20 σουτ και 4/9 τρίποντα σε 29′) κι ο Καουάι Λέοναρντ σταμάτησε έναν πόντο πίσω σε 33 λεπτά, με τους Κλίπερς να “κλειδώνουν” τη 2η θέση στη δυτική περιφέρεια.

Αντίπαλος τους στα πλέι οφ θα είναι οι Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς σε ένα ζευγάρωμα που προβλέπεται να είναι συναρπαστικό.

Οι Κλίπερς βρέθηκαν πίσω με -8 διαφορά στο ημίχρονο, αλλά στα μισά της τρίτης περιόδου είχαν βρεθεί κοντά και με 13 συνεχόμενους πόντους πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα κι οι Κλίπερς δεν άφησαν ποτέ τους τρίτους στη Δύση, Νάγκετς, να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο Τζέραμι Γκραντ με 25 πόντους (4/7 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νάγκετς, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς έβαλε 17 και μοίρασε 13 τελικές πάσες (!) χάνοντας το τριπλ νταμπλ για τρία ριμπάουντ.