Σανς: “Πάτησαν” τους Μάβερικς και… περιμένουν (videos)

2020-08-14T00:43:20+00:00 2020-08-14T01:00:06+00:00.

14/Aug/20 00:43

Οι Φοίνιξ Σανς πήραν τη νίκη απέναντι στους Μάβερικς με 128-102, έκαναν το 8-0 στη “φούσκα” και ελπίζουν σε ήττα των Μπλέιζερς που θα τους δώσει το δικαίωμα να διεκδικήσουν την πρόκριση στα playoffs το Σάββατο.

Από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα οι Σανς ήταν καλύτεροι των Μάβερικς και έφτασαν άνετα στη νίκη με 128-102. Με αυτό το αποτέλεσμα κράτησαν το αήττητο στην φούσκα (8-0), ανέβηκαν στο 34-39 και ελπίζουν σε ήττα των Μπλέιζερς από τους Νετς, προκειμένου να προκριθούν. Από την άλλη οι Μάβερικς, οι οποίοι είχαν εξασφαλίσει την παρουσία τους στα νοκ άουτ, υποχώρησαν στο 43-32.

Οι Σανς μπήκαν δυνατά στο ματς και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο στο 36-25, δείχνοντάς μας τι θα επακολουθήσει. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε (76-57 ημ., 104-79 τρίτη περίοδος) με το τέλος της αναμέτρησης να βρίσκει τελικά τους Ήλιους νικητές με το επιβλητικό 128-102.

Κορυφαίος των νικητών δεν ήταν άλλος από τον Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Ντάριο Σάριτς να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Μάβερικς ο Ντόντσιτς είχε 18 πόντους σε μόλις 13 λεπτά, ενώ ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς σταμάτησε στους 18 πόντους επίσης, μαζεύοντας και 20 ριμπάουντ.