Μπλέιζερς: Πήραν το θρίλερ με τους Γκρίζλις και τώρα… Λέικερς! (videos)

2020-08-15T23:15:22+00:00 2020-08-16T01:46:17+00:00.

15/Aug/20 23:15

Οι Μπλέιζερς είναι η 16η ομάδα των φετινών πλέι οφς στο ΝΒΑ μετά τη νίκη τους με 126-122 επί των Γκρίζλις στο αγώνα που έκρινε την πρόκριση για την παρέα του MVP του Ορλάντο, Ντάμιαν Λίλαρντ, που είδε, πάντως, τους Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και Καρμέλο Άντονι να βγαίνουν μπροστά και να… τελειώνουν την δουλειά για το Πόρτλαντ.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς – πραγματικό τελικό, όπου στις τελευταίες φάσεις… έπεφταν κορμιά, οι Μπλέιζερς πήραν τη νίκη-πρόκριση απέναντι στους Γκρίζλις με 126-122, στο πρώτο “μπαράζ” για την είσοδο στα πλέι οφς και κατέκτησαν την 8η και τελευταία προνομιούχο θέση, που θέση θα τους φέρει αντιμέτωπους  με τους Λέικερς στον πρώτο γύρο της ποστ σίζον, η οποία θα διεξαχθεί εξ ολοκλήρου στην φούσκα του Ορλάντο.

Το Πόρτλαντ ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και πήραν τα ηνία, μετά την πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε να κλείνει στο 31-19 υπέρ τους. Οι Γκρίζλις επέστρεψαν και μείωσαν, παίρνοντας μάλιστα μέχρι και το προβάδισμα στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, όμως ένα ξέσπασμα των Νούρκιτς και Λίλαρντ πήραν εκ νέου τα ηνία, με το τέλος του ημιχρόνου να κλείνει 58-52.

Οι Γκρίζλις από την άλλη μπήκαν εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, κλείνοντας την περίοδο στο 89-96, ενώ κρατούσαν τα ηνία για το μεγαλύτερο διάστημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου. Κάπου εκεί μίλησαν οι Μπλέιζερς, με τον ΜακΚόλουμ και τον Άντονι να βγαίνουν εκείνοι αυτή τη φορά μπροστά, πήραν τον έλεγχο, ήταν ψύχραιμοι στο τέλος και έτσι πήραν τη νίκη με 126-122.

Εκτός του καταπληκτικού για ακόμα μια αναμέτρηση, Λίλαρντ, που τελείωσε το ματς με 31 πόντους και 10 ασίστ, οι Μπλέιζερς είχαν σε τρομερή κατάσταση τους ΜακΚόλουμ (29π.), Νούρκιτς (22π., 21ρ.) και Άντονι (21), με τους τέσσερις αυτούς παίκτες να κάνουν την διαφορά.

Από την άλλη ο Τζα Μοράντ είχε 35 πόντους, ο Βαλαντσιούνας 22 με 17 ριμπάουντ και από 20 οι Μπρουκς και Κλαρκ.