Ρόκετς – Θάντερ 111-98: Πλουραλισμός, άμυνα και… 2-0 (videos)

2020-08-21T00:18:45+00:00 2020-08-21T00:56:56+00:00.

21/Aug/20 00:18

harden_rockets_thunder

Οι Ρόκετς πάτησαν γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήραν τη νίκη απέναντι στους Θάντερ με 111-98, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και με τον Χάρντεν να κάνει εξαιρετική δουλειά οργανωτικά, οι Ρόκετς πήραν τη νίκη κόντρα στους Θάντερ με 111-98.

Πλέον το Χιούστον είναι ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση, παρά την απουσία του Ουέστμπρουκ. Την ίδια ώρα, η Οκλαχόμα Σίτι πρέπει να κάνει την υπέρβαση προκειμένου να μην αποχωρήσει σύντομα από την “φούσκα”.

Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Αυτή ήταν η εικόνα του αγώνα για τρεις περιόδους. Παρόλα αυτά η τέταρτη ήταν διαφορετική. Ο Χάρντεν ξεκίνησε να μοιράζει το παιχνίδι, οι συμπαίκτες του ευστόχησαν στις προσπάθειες που πήραν, ενώ παράλληλα αμυντικά οι Ρόκετς έμοιαζαν απροσπέλαστοι, με την διαφορά να φτάνει στους 14. Στην συνέχεια οι Θάντερ δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Ρόκετς νικητές με 111-98.

Ο Τζέιμς Χάρντεν παρότι ήταν άστοχος, στο τέλος βγήκε μπροστά (9 πόντοι στην τελευταία περίοδο) και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Ο “Μούσιας” τελείωσε με 21 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ 19 πόντους πρόσθεσε ο Νάνουελ Χάους Τζ.

Για τους Θάντερ η μεγάλη εμφάνιση του Σάι Γκίντζιους – Αλεξάντερ πήρε… στράφι, καθώς, παρότι ο ίδιος είχε 31 πόντους, δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.