Μάβερικς – Κλίπερς 135-133: Λούκα εσύ σούπερ σταρ… Το πήρε μόνος του! (videos)

2020-08-24T00:45:42+00:00 2020-08-24T01:26:54+00:00.

24/Aug/20 00:45

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε ΑΠΙΘΑΝΑ πράγματα στο παρκέ, ενώ στο τέλος ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης, δίνοντας τη νίκη με 135-132 στους Μάβερικς και φέρνοντας τη σειρά στ 2-2.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Οι Μάβερικς, με τον Λούκα Ντόντσιτς να… σκοτώνει στο τέλος της παράτασης τους Κλίπερς με τρίποντο, πήραν τη νίκη με 135-133, κάνοντας το 2-2, μετά από ένα ματς ΕΠΟΣ!

Τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση, εκεί όπου ο Λούκα Ντόντσιτς δήλωσε βροντερό παρών και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ σημείωσε και ένα συγκλονιστικό τριπλ – νταμπλ με 43 πόντους, 17 ριμπάουντ και 13 ασίστ!

Η αναμέτρηση στην αρχή δεν έμοιαζε πως θα εξελιχθεί με αυτόν τον τρόπο. Οι Κλίπερς ήταν τα απόλυτα αφεντικά του ματς και έφτασαν ακόμα και στο +21 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως κάπου εκεί ήταν η ώρα του Λούκα Ντόντσιτς.

Το παιδί θαύμα του ευρωπαϊκού μπάσκετ πήρε το όπλο του και ροκάνισε την διαφορά (58-66 ημ.), ενώ στην συνέχεια οι Μάβερικς, με τον Σλοβένο σε ρόλο οδηγού, πάτησαν γκάζι, παίρνοντας το προβάδισμα και κλείνοντας την περίοδο στο 93-85. Η διαφορά για τους Τεξανούς έφτασε στο +12, όμως οι Κλίπερς, με τον Ουίλιαμς να βρίσκει σκορ, μπήκαν και πάλι στην διεκδίκηση του ματς, ενώ μετά από εύστοχο σουτ του Λέοναρντ, το σκορ έγινε 121-119 στα 86’’ πριν το τέλος. Ο Ουίλιαμς κέρδισε τρεις βολές στη συνέχεια, όμως ευστόχησε στις δύο από αυτές, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με την μια ομάδα να έχει άμεση απάντηση σε κάθε προσπάθεια της άλλης. Ο Ουίλιαμς είχε πάρει το όπλο του για τους Κλίπερς, όμως ο Ντόντσιτς είχε απάντηση και το σκορ έγινε 130-130 στα 50’’. Ο Σλοβένος δήλωσε και πάλι παρών κάνοντας το 132-130, όμως ο Μαρκ Μόρις με τρίποντο έκανε το 132-133 στα 9’’. Παρόλα αυτά ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν και πάλι εκεί! Πήρε τη μπάλα από την επαναφορά, έκανε το βήμα πίσω και με μια τρίποντη βόμβα έκανε το 135-132, λυτρώνοντας έτσι την ομάδα του.

Εκτός του ΜΥΘΙΚΟΥ Λούκα Ντόντσιτς, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν Τρέι Μπερκ με 25 πόντους και Τιμ Χάρνταγουέι με 21, ενώ από την άλλη οι 36 του Λου Ουίλιαμς και οι 32 του Καουάι Λέοναρντ δεν ήταν αρκετοί. Ο Πολ Τζορτζ ήταν σε τραγική μέρα, έχοντας 9 πόντους με μόλις 3/14 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-34, 58-66, 93-85, 121-121 (κ.α.), 135-133

Μάβερικς (Καρλάιλ): Χάρνταγουεϊ 21 (3), Φίνι-Σμθ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κλέμπερ 7 (9 ριμπάουντ), Μπερκ 25 (4), Ντόντσιτς 43 (14/20 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Κιντ-Γκίλκριστ 3, Κάρι 15, Μαριάνοβιτς 10 (7 ρ.), Μπαρέα 3, Τζάκσον.

Κλίπερς (Ρίβερς): Λέοναρντ 32 (7/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μόρις 9 (1), Ζούμπατς 15, Τζορτζ 9 (3/14 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάμετ 8 (2), Χάρελ 2, Γουίλιαμς 36 (11/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζάκσον 14 (4), Γκριν 8 (1), Μαν