Σέλτικς: ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ το 1-0 κόντρα στους Ράπτορς (videos)

2020-08-30T21:42:23+00:00 2020-08-30T22:02:25+00:00.

30/Aug/20 21:42

Οι Σέλτικς ήταν κυρίαρχοι στο Game 1 κόντρα στους Ράπτορς και πήραν το προβάδισμα στους ημιτελικούς της Ανατολής (112-94).

Κανένα θέμα για τους Σέλτικς, στην πρεμιέρα των ημιτελικών Ανατολής!

Η ομάδα της Βοστώνης συνέχισε με φόρα από το 4-0 κόντρα στους Σίξερς και με  πήρε το προβάδισμα έναντι των Ράπτορς. Οι νικητές ήταν ανώτεροι και μετά το αρχικό 15-11, πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν, φτάνοντας ακόμα και στο +24!

Ενδεικτικό είναι πως οι πρωταθλητές δεν πήραν το προβάδισμα ούτε μία φορά στο ματς. Τα γρήγορα φάουλ του Πασκάλ Σιάκαμ (13 πόντοι) και η γενικότερη αστοχία του νεαρού με 5/16 σουτ (όπως και συνολικά της ομάδας), στοίχισαν στους Καναδούς, με το 36,9% να ”μιλάει” από μόνο του.

Όλα αυτά την ώρα οι Σέλτικς ήταν σταθερά πάνω από το 40% (τελείωσαν με 47% στο σουτ και με 43,6% στο τρίποντο), ενώ ήδη από το ημίχρονο είχε τέσσερις διψήφιους. Κέμπα Ουόκερ με 18 πόντους-10 ασίστ, Τζέισον Τέιτουμ με 21 πόντους-9 ριμπάουντ, Μάρκους Σμαρτ με 21 πόντους-6 ριμπάουντ και Τζέιλεν Μπράουν με 17 πόντους-5 ασίστ ήταν ασυναγώνιστοι και έκαναν την δουλειά για το σύνολο του Μπραντ Στίβενς. Εξαιρετικός και ο Ντάνιελ Τάις με 13 πόντους-15 ριμπάουντ, ενώ 10 είχε και ο Ρόμπερτ Ουίλιαμς.

Για τους Ράπτορς, οι οποίοι ”μάζεψαν” την διαφορά στο τέλος του τρίτου 12λεπτου (88-73) αλλά δεν συνέχισαν ανάλογα, ξεχώρισε με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Σερζ Ιμπάκα, ενώ 17 πόντους και 8 ασίστ είχε ο Κάιλ Λάουρι, ο οποίος και αγωνίστηκε κανονικά παρά το διάστρεμμα στον αστράγαλο.

Τα 12λεπτα: 39-29, 59-42, 88-73, 112-94